Rio Olimpiyatları’nda Su Sporlarına Katılacakları Bekleyen Çarpıcı Manzara

Rio Yaz Olimpiyatları 2016 geldi çattı. Olipiyatların başlangıç tarihi 5 Ağustos Cuma, bitişi ise 21 Ağustos, Pazar. Peki Rio bu duruma ne kadar hazır? Az sonra göreceğiniz fotoğraflardan sonra açık alanda su sporu yapacaklara, o nehirde bulunan hayvanlara ve orada yaşayan insanlar adına üzüleceksiniz.

Guanabara

Guanabara Körfezi ne yazık ki pislikten  geçilmiyor. 2015 yazından beri sivil toplum kuruluşları temizlik yapsa da durum acı.

Guanabara 2

Sağlık araştırma merkezi Oswaldo Cruz Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, Carioca Nehri’nin farklı yerlerinden alınan örneklerde normalde hastanelerde bulunan süper bakteri tespit edildi.

Guanabara 3

Bunun sebeplerinden biri de çevredeki hastane atıklarının buraya boşaltılması. Bu yalnızca olimpiyat sporcularını değil tüm doğayı da tehdit eden bir durum.

Guanabara 4

Fotoğrafta gördüğünüz şey de ne yazık ki ölü bir beden. Guanabara’da hem hayvan hem de insan cesetleriyle karşılaşmanız muhtemel.

Guanabara 6

Geçen sene burada sörf yapanların %25’i çeşitli sağlık problemleri yaşamış. Peki sorun çözülür mü diye merak edenlere de iletelim: Ne yazık ki, hayır.

Guanabara 7

Bu bölgedeki alt yapı Avrupa’nın 14.-15. yüzyıldaki halinden farksız…