Penguen Dergisinin Kapanmasına Çarpıcı Bu İddia Damga Vurdu

Maddi zorluklardan dolayı yayın hayatına son vereceğini duyuran Haftalık Penguen Dergisi’ne derginin isim hakkının sahibi olan aylık kültür sanat dergisi Penguen’in imtiyaz sahibi Kamar Ararat Kalpakçiyan’dan bir iddia geldi.

“Arkadaşlar, internet üzerinde dönen bazı haber ve kampanyalar üzerine size biraz bilgi sunma ihtiyacı duydum. Malum, bir dergi maddi zorluklar yüzünden kapanıyor ve bu konuda yardım kampanyaları düzenleniyor.

Öncelikle, bu derginin adı “Penguen” değil, “Haftalık Penguen”dir. “Haftalık” kelimesi her ne kadar periyod, yani bir zaman aralığı bildirdiğinden farklı bir isim yaratmasa da, dergiyi çıkaranlar bu yöntemi bulacak kadar akıllı olduklarından, böyle harika bir yol buldular dergiyi çıkarabilmek icin. Peki neden mi “Penguen” ismini kullanamadılar? Çünkü o ismin hakları, o dönem benim çıkardığım bir kültür-sanat (ve edebiyat) dergisine aitti.

Şu anda sizin hırsızlığa, zorbalığa ve haksızlığa karşı duruşu olduğunu düşündüğünüz bu yeni dergi, tam da bu değersizlikler üzerine hakkı olmadan, tehditle, zorbalıkla ismimize el koydu!
“Oğlum, senin kıçıkırık edebiyat dergini kaç kişi okuyor, sesini kim duyar, biz bir karikatürle milyonlara ulasırız, bir daha eline kalem alamazsın” sözleriyle yıllardır hayatımı zindan eden bu insanlar mı zorbalığa, haksızlığa karşıymış?

O dönemde beş parasız, borç içinde kaldığımı gördüklerinde pişkin pişkin gülerek “bi şey olmaz ya, arada sırada uğrarsın, sana birkaç sayfa kağıt veririz, yazılarını yazarsın” diye dalga geçen insanlar, bugün maddi sebeplerle dergilerini kapatmak zorunda kalıyorlar. İşte bu yüzden de, onların bugün yaşadıkları salt maddi bir sorun değil, “Karma”nın ta kendisidir…

Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarıma o dönem yaşananları daha ayrıntılı bir şekilde anlatırım…
Hepinize sevgiler…”