Medeni Toplumların Atıklarını Harika Aksesuarlara Çeviren Etiyopya’daki Kabile

Biz tüketim toplumunda her teknolojiyi her ürünü hızlı bir şekilde çöplüğe çevirirken, bizim atıklarımıza değer katan Etiyopyalı kabileyi Gaia Dergi’den Burak Avşar yazmış. İşte o güzel kabile ve bizim atıklarımızdan ürettikleri harika aksesuarlar:

kabilede kadınlar
Etiyopya’nın Omo Vadisi’ndeki Daasanach kabilesi, meşhur “Bir insanın çöpü, bir diğerinin hazinesidir” deyişini gerçek kılan bir geleneğe sahip. Bu yarı göçebe kabile, insanların çöpe attığı şeyleri toplayarak harika takılara çeviriyor.

Eric-Lafforgue-2
Fotoğrafçı Eric Lafforgue, kabile ile birkaç yıl geçirerek onların yaşam tarzlarını belgeleme şansı buldu. Ayrıca Lafforgue, şişe kapaklarından eski saatlere, saç tokalarından hurda metallere kadar kabile üyelerinin toplayıp birer harikaya çevirdiği bu geri dönüşüm hikâyesini de fotoğrafladı.

Eric-Lafforgue-etiyopya-kabile

Fotoğrafçı kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Kabileler bir şeyin israf olmasını istemez. Onlar her şeyi topladıktan sonra bunları yeni bir şeye dönüştürmenin yolunu bulur.”

etiyopya kabile foto

Modern dünyanın betonlarından uzak bu halkın, “medeni insanın” çöplerini nasıl kendi günlük yaşamlarına dönüştürdüğünü Lafforgue’in fotoğraflarıyla bakalım!

etiyopya kabile foto

Orijinal Kaynak