Masum biri 10 saat boyunca sistematik işkence gördü. Ve biz buna sessiz kaldık, kalıyoruz!

Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma diye aslında hayattaki duruşumuzu özetlemesi gereken harika bir söz var ama biz insanlar ne yazık ki öyle davranmıyoruz.

Siz bu uygulamalar bir sevdiğinize yada birine yapılsın ister miydiniz?
Ankiyo isimli internet sitesinin haberine göre İngiltere’de Jacqueline isminde bir kadın korkunç bir işkence ve şiddete maruz bırakıldı. Şaşırtıcı olan tarafı bunu tamamen kendi isteğiyle yapmış olması….

-Fotoğraflar: Mark Large-

işkence
Tahmin ettiğiniz üzere Jacqueline’nin bir derdi vardı. O da hayvanlar üzerinde korkunç testler yapan kozmetik şirketlerinin uyguladığı vahşi metotlara dikkat çekmek!
Masum işkence
Üzerinde yalnızca ten renginde latex bir tulumla, hayvanların testler sırasında maruz bırakıldığı işkenceleri halka gösterebilmek ve farkındalık yaratabilmek için Londra’da bir mağazanın vitrinde 10 saat boyunca performansını sergiledi.

hayvanlara işkence

Gözleri -hayvanların gözleri üzerinde uygulanan kimyasalın birebir aynısıyla- yakıldı.

İlerleyen saatlerde çeşitli yiyecek ve içeceklerle zorla beslendi.

hayvanlara işkence yapılıyor

En zor anlardan birisi elektronik klipsleri bağlamak için kafasının tıraş edildiği anlardı. Ki bu uygulama, laboratuvarlarda hayvanların derisine monitör veya elektrot bağlanması gerektiğinde kullanılan sıradan bir yöntem.

işkence

Alnına ve yanaklarına şiddetli boyutta yanma ve kızarıklığa neden olan çeşitli kremler ve losyonlar sürüldü.

hayvan

Testler esnasında kafasına rahatsız edici elektrotlar bağlandı.

elektrot

Jacqueline’nin 10 saat boyunca dayanmak zorunda kaldığı işkencelerde kullanılan aletlerden bazıları bunlar, kozmetik deneylerde kullanılan hayvanlar, bu aletlere her gün rutin bir şekilde maruz bırakılıyorlar.

kozmetik

Çok sayıda enjeksiyon uygulanan kolu performanstan sonra gerçek hayata döndüğünde dahi kanamaya devam etti.

kozmetik kötü

Yalnızca bir performans olmasına rağmen Jacqueline hiç de rahat görünmüyordu, çektiği acı öyle gerçekçiydi ki, izleyicilerde tamamen rol gereği olmadığı izlenimini uyandırdı.

Jacqueline halkın içinde aşağılandı, soğuktan titredi. Ama tüm bunlar boşa gitmedi: Yoldan geçenlerin tümü onun işkence çekişini gözleriyle gördükten sonra hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin yasaklanması için imza verdiler. Bu performans halkın farkındalığını artırması ve deneylerde kullanılan insanlık dışı şartların tartışılmasını yeniden gündeme getirmesi nedeniyle amacına ulaşmış oldu.

mark large
photo credits: mark large

Lütfen siz de mümkün olduğunca bu haberi paylaşın ve çevrenize anlatın ki hayvanlar daha fazla işkenceye maruz kalmasın ve doğalarından koparılıp laboratuvarlara hapsedilmesin.