Mars’ta Yaşayacağımız Evler Görücüye Çıktı

National Geographic tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen sergide insanoğlunun Mars‘ta kolonileşmeye geçtiği zaman yaşayacağı evler görücüye çıktı.

mars2

Son zamanlarda sıklıkla gündeme getirilen “Mars Kolonisi” girişiminde yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Elon Musk’ın şirketi SpaceX ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi sevdiğimiz adıyla NASA‘nın ortak yürüttüğü proje kapsamında akıllara gelen bir soru işareti daha sergide ortaya konulan ev tasarımı ile yanıtlandı.

mars3

Bilgi-kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen evin ilk konsept çalışması National Geographic’in Londra sergisinde görücüye çıktı. Dış görüşünü taştan ev ve iglo arasında kalan yapının yaşam kısmı ise teknolojik ekipmanlarla donatıldı.

mars7

Yetkililer ev küçük olmasının güvenlik açısından çok önemli olduğunu ve tüm bağlantı işlemlerinin yer altından yapılacağı ifade edildi. Mars doğasıyla uyumlu olarak tasarlanan evin bir diğer özelliğinin ise eşyaların binaya gömülerek yapının tam bir araca dönüşmesi olduğu ifade edildi.

#
mars8
#
mars6
#
mars5
#
mars4
#
mars1

Kaynak: http://newatlas.com/life-on-mars-show-home-national-geographic/46369/