iOS 10 ile Telefonunuzda Değişecek 15 Şey

Apple yeni bir güncellemeye hazırlanıyor. Her sene yeni bir güncelleme yapıyorlar ama bu sefer olaya gerçekten iyi çalışmışlar gibi. iOS 10 ile telefonda çok şey değişecek.

ios10

1- iOS 10, kilit ekranını değiştirecek ve gelen bildirimleri daha detaylı bir şekilde görmemizi sağlayacak. 3D Touch ile bildirimlere ve mesajlara cevap vermek kolay olacak.

2- Bu özelliği duyurdumuzda şaşırdık Worldwide Developers Conference (WWDC)’da yapılan açıklamada iOS telefonlara muhteşem bir özellik getireceklerini söylediler. Eğer telefonda şifre yoksa telefonu göz hizanıza getirdiğinizde kilit ekranı açılacak ve bildirimleri görebileceksiniz.

3- Denetim Merkezi daha basit olacak. Ses çıkışının hangi kanaldan yapılacağı seçebileceğiniz bir ön yüz geliyor.

4- 3D Touch özelliğiyle artık kullanıcılar uygulamaları açmadan bazı özelliklerden faydalanabilecek.

5- Üçüncü taraf uygulamalara ait bazı görevleri Siri üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.  Slack, WeChat, WhatsApp, Uber, Runtastic, Runkeeper, MapMyRun ve Skype gibi uygulamalar Siri desteğini sunacak ilk uygulamalar.

6-  iOS 10 sayesinde telefonunuz trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif rotalar sunacak ve sesli navigasyon özelliği de var.

7-  Apple Music yeniden tasarlanıyor.  Keşfet, Radyo gibi sekmeler ekleniyor ve şarkı sözlerini görmeniz de mümkün.  Kullanıcılar Apple Music’ten şarkı sözlerini görebilecekler. Apple Music gibi yeni uygulamalardan olan

8- Apple Haberler uygulaması da değişecek ve daha kullanışlı hale gelecek.

9- Apple Home uygulaması ile evdeki HomeKit destekli aletleri kontrol edebileceksiniz.

10- Mesajlar konusunda da evrimini sürdüren Apple’da kullanıcılar artık kendilerine gelen sesli mesajları dinlemek zorunda kalmadan görebilecekler. Ayrıca iOS 10 ile telefonunuz gereksiz aramaları fark edebilecek. Onları etiketleyebilecek ve sizler de bu aramalara müdahalede bulunabileceksiniz.

11- Mesajlarda kullanıcılar kendilerine gelen videoları uygulama içine oynatabilecekler. Emojiler eskisine göre daha büyük olacak.

12-  Live Photos dijital görüntü sabitleme sistemiyle birlikte çalıştırılabilecek ve görüntüler düzenlenebilecek.

13- iPad’de Safari için yeni bir bölünmüş ekran opsiyonu geliyor.

14- iOS 10’da tüm mesajlaşma uygulamaları için uçtan uca şifreleme varsayılan olarak kullanılacak. Böylece kullanıcı bilgilerinin güvenliği arttırılmış olacak. Sistem cihazda çalışacak ve bulutta herhangi bir profil yaratılmayacak.

15- Yüklü gelen uygulamalar silinebilecek
Apple uygulamaların silinmesini pek tavsiye etmiyor. Çünkü bazı uygulamalar işletim sistemiyle entegre olarak çalışıyor.

 

Güncellemenin bu sonbaharda çıkması bekleniyor.