İnternette nasıl intihar edebilirsiniz?

İnternette sörf yapmak diye bir tabir vardı hatırlar mısınız? İnternetin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde internette sörf yapıyorum diye bir aktivite yapardık. Sonra o deniz o kadar büyüdü ki, dalgaların boyu da bizleri aştı. Elini veren kolunu kurtaramaz oldu. İnternetle iş yapın yapmayın fark etmiyor, adınızı arama motoruna yazdığınız zaman sizinle ilgili onlarca bilgi çıkıyor.

İnternetten tüm bilgilerinizi silin

internet güvenliği
1- Sosyal medya hesaplarını silerek başla

Eğer sadece Google, Yandex gibi arama motorları sizi bulmasın istiyorsanız, gizlilik ayarlarından arama motorlarının sizi bulmasını da engelleyebilirsiniz ama iş Facebook ve Twitter ile bitmiyor. Hiç üyeliğiniz olmayan platformlar buradan isim ve bilgilerinizi alıp kendileri size bir hesap oluşturabiliyor, ne yazık ki? Bunları da hemen şikayet edip kaldırtın çünkü sizin adınıza dolandırıcılık bile yapabilirler.

Facebook’ta hesap silmek için: https://www.facebook.com/help/delete_account Haklarınızı bilmek için http://www.facebook.com/legal/copyright.php?noncopyright_notice=1
Twitter’da hesabınızı kapatmak için https://twitter.com/settings/account
Linkedin’de http://www.linkedin.com/settings/?tab=account&modal=nsettings-manage-email hesabı kapatmak için bu linkte tıklayın ve “account” yazan yere tıklayın ardından hesabı kapatın.
Google Plus’ı silmek için https://myaccount.google.com/ buradan remove account, hesabımı kaldırı tıklayın.

2- Arama sonuçlarından isminizi silmek

google arama sonuçları
Öncelikli olarak arama motorlarında isminizin nerelerde geçtiğini görmek için arama yapın. Eğer kaldırılmasını istiyorsanız da ilk olarak o içeriği yani sizle ilgili bilgiyi yayınlayan siteye başvurun ve kaldırılmasını isteyin.
Google aracılığıyla o içeriği kaldırmak için https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061?hl=en&rd=1#ts=2889054

Google görsellerden kaldırmak için https://support.google.com/webmasters/answer/35308?hl=tr&rd=2
Eğer internette yaptığınız hareketler takip edilmesin istiyorsanız da Yeni Gizli Sekme açarak internette gezinebilirsiniz.