Hitler Neden Kaybetti?

Yıl 2012.Brüksel’de  arkadaşlarımızla Fransa’nın kuzeyini, Normandiya çıkarma bölgesini gezmek için sabah erkenden yola çıktık.

File_205                      File_198

Sahil şeridinde çıkarma bölgesini adım adım  gezerek tarihe tanıklık ettik.Hemen müzeden çıkarma ile ilgili broşürleri alıp incelemeye başladık.Öğrendiğimiz bir bilgi bizi çok etkilemişti. Şöyle ki ;

                  

Çıkarma gününden (D Day) bir gün önce HİTLER çıkarmanın olacağı bölgeye (ARROMANCHES) gelir. Henüz çıkarmanın yapılacağı yer ve zaman belli değildir.Akşam 01.00′ de istirahate çekilir ve emir subayına sabah 06.00′ ya kadar kendisini  uyandırmamasını emreder. Saatler 03.00’ü gösterdiği sırada Normandiya’daki Alman 7.Ordusu’nun Kurmay Başkanı General Max Pemsel, esas istilanın geldiğini anlar. Hitler’in sağ kolu General Jodl ise Führer’ini uyandırıp takviye zırhlı ihtiyatların süratle bu bölgeye kaldırılması için Hitlerin emir vermesini ister. Emir subayının cevabı ise tarihe ders olacak niteliktedir:”Uyandıramayız efendim Führer’in kesin talimatı var. Eğer şimdi uyandırırsak beni öldürür” der. Hitler, istilayı ancak  uyanınca öğrenecektir. Çıkarma başlamış her şey için artık çok geç kalınmıştır.

O zaman anladım ki , bir liderin en büyük şansı da, şansızlığı da O’nu derin uykusundan korkmadan uyandıracak yardımcılarının varlığı ile doğru orantılıdır.