Günlük Tutmanız İçin 5 Sebep

Öncelikle, günlük nedir ne değildir ?

Günlük; hiçbir zorunluluğunuz olmadan sadece içinizden geldiği için yazma eylemini gerçekleştirdiğiniz bir araçtır.

Günlük; her gün yazılan bir şey değildir. Adı “günlük” diye her gün yazılması gerekiyormuş gibi algılanması yanlıştır ve kesinlikle bu algı günlük tutmaya başlamanıza bir engeldir. “Şimdi başlasam, bazı günler yazmam sonra da öyle kalır” diye düşünmenize neden olur. Şahsen benim 1-2 ay yazmadığım oluyor. Ama haftanın her günü yazdığım zamanlar da oluyor. Dedim ya içinizden geldiği zaman yazmalısınız.

Neden günlük tutmalıyız ?

1.En az konuşmak kadar yazmaya da ihtiyacımız vardır!

Bakın  bu gerçekten böyle. Yazma ihtiyacımızı karşılayamadığımız zaman bunu konuşarak kapatmaya çalışıyoruz. Günlük yazmaya başladığınız zaman gereksiz konuşmalarınızın azaldığını fark edeceksiniz. İçimizde o kadar çok duygu barındırıyoruz ki bunları bir şekilde dile getirmek zorundayız. Bunların hepsini etrafımızdaki insanlara anlatamayız. İçimize atmak da doğru değil, en güzeli yazmak.

Wallpaper-ginger-in-her-room-writing-in-her-journal-1024x768-as-told-by-ginger-12589384-1024-768

2.Dert ettiğiniz şeyler gerçekten dert midir ? Bunu öğrenirsiniz.

Nasıl mı ? Günlüğünüzü açıp daha önce yazdıklarınızı okuduğunuz zaman, hayatınızı karartmış gibi duran o sorunların aslında abartılacak bir sorun olmadığını görürsünüz. Çünkü bunu aşmışsınızdır ve nasıl aştığınızı da bilirsiniz. Böylece bir daha benzeri bir durum ile karşılaşırsanız içinde bulunduğunuz durumun ne olduğunu bilirsiniz, daha kolay atlatırsınız.

tumblr_mgadxg29A51qm6sfao1_500

3.Planlarınızı gerçekleştirmeniz için en etkili yol; yazmak ve üstünü çizmektir!

İşe yaramadığı zamanlar da vardır elbet. Yapmanız gereken şeylerin bir listesini çıkarmak, bunları gerçekleştirdikçe üzerine bir çizgi çekmek insana büyük bir haz veriyor. Bu listeyi herhangi bir gün, günlüğünüzün bir sayfasına yazabilirsiniz. Ara sıra bakıp neleri yaptığınızı, neleri yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Başka bir yere yazdığınızda o listeyi büyük ihtimalle kaybeder ya da unutursunuz. Ama günlük kalıcıdır.

list

4.Kendinizi bulmanızı sağlar !

Açıkçası ben çok mutlu olduğum ya da çok mutsuz olduğum anlarda günlük yazmıyorum. Bazen ilerde hatırlayım diye birkaç cümle yazdığım oluyor. Kimisi de özellikle o zamanlarda yazar. Bu kişiye göre değişir. Asıl günlük yazma zamanı ya da ihtiyacı diyelim, boşlukta hissettiğiniz o andır. Ve bu anlık bir şey olmaktan çıkıp bütün hayatınızı kapladığı zaman işin boyutu değişir. Yazdıkça yazarsınız. Ta ki o boşlukta kendinize rast gelene kadar.

tumblr_o0gunfhudw1sjt6sco1_500

5.Ben ne zaman ? sorusunun her çeşidinin cevabıdır.

Tabii düzenli günlük tutuyorsanız. Ben ne zaman o şehre gitmiştim ? (Biletler de günlük içerisinde yer alır) Eski sevgilimle en son ne zaman buluşmuştum ? gibi kritik soruların cevapları da günlüğünüzde mevcuttur. Böyle şeyleri hatırlamak bir şeyleri değiştirmez belki ama hatırlayamamak insanı çıldırtır. Bir şarkı sözünü unutmak gibi, hemen açıp bakarsınız. Bir nevi hayatınızın Google’ı gibidir.

tumblr_m0hdzrG92G1qf3u4xo1_250

O zaman ne yapıyoruz ? Hemen bir defter alıyoruz ve yazmaya başlıyoruz. Tabii içimizden geliyorsa…

Bonus: En önemlisi; kendinizi iyi hissetmenizi sağlar!

giphy (2)