Güney Kore’de Hiçbir Şey Yapmamak Spor Oldu!

Eğer sporda kötüyseniz, Güney Kore’ye giderek yasal hale gelmiş olan hiçbir şey yapmama sporuna katılabilirsiniz!

doing-nothing-has-become-a-sport-in-korea-body-image-1465801774-size_1000

Birkaç hafta önce, bir pazar öğleden sonra yaklaşık 70 kişi hiçbir şey yapmamak için Güney Kore, Seoul’daki Ichon Hangang Park’ında toplandı. Görünürde kimsede akıllı telefon yoktu, kimse mesaj atmıyor veya selfie çekmiyordu ve kimsenin bir yere gitmek için acelesi yoktu.
Kalabalık, dikkat kaybetmeden uzun müddet boşluğa bakma hakkındaki görülmesi gereken Güney Kore’nin yıllık Space Out Yarışmasına katılıyordu. 2014 yılında yarışmayı yaratan görsel sanatçı WoopsYang, bunun tasarlanmasının nedeninin birçok insanın kendisine ne kadar yüklendiğine ve ara  vermesinin önemine ışık tutmak için olduğunu söylüyor.

986x606-spaceout-fox

İlk yarışmanın iki sene önce düzenlenmesinden bu yana, yargıçlar kurulu ve sıkı kurallar ile serbest bir yarışmaya dönüştü. Kurallara göre telefon, konuşmak, saate bakmak ve uyumak yasak. (Biraz fazla sıkılar sanki :P)

90 dakika süren yarışma sırasında, yarışmacıların ara vermek dışında başka bir şey yapmaları yasaklanır. Eğer uyuya kalırsanız, gülmeye başlarsanız veya teknolojik bir alet kullanırsanız, diskalifiye olursunuz. Yarışmacıların kalp atışları, rahat bir durumda olduklarını anlamak için her 15 dakikada bir kontrol edilir; kalp atış hızı en dengeli olan kişi kazanır. Seyircilere olayı anlatan canlı bir spor muhabiri vardır. Eğer yarışmacılar rahatsız hissederse – susamak veya tuvalete gitmek gibi – sahip oldukları çeşitli kartlardan birini havaya kaldırarak bunu bildirirler.

thht

Bunun dışında kısa olarak baktığımızda amaç insanları günlük hayatın stresinden, ellerindeki telefonlardan, kafalarındaki yoğunluklardan uzaklaştırıp biraz kendilerine zaman ayırmaları.
Güney Kore’ye gidemiyorsanız bile kendiniz evde yukarıdaki kurallara uyarak bu sporu uygulayabilirsiniz. Zaten WoopsYang yarışmanın bir sanat olarak görülmesini ve dünya çapında yaygın hale gelmesini istiyor. Geçen sene yarışma Güney Kore dışında Pekinde yapılmış ama en fazla 80 yarışmacı varmış.  Umarız istediği gibi yarışma yayılır ve yaptığı tasarımın meyvelerini yiyebilir 🙂

Gerçi kuralsız versiyonu daha zevkli oluyor gibi 😀

display