Gözleri Görmeyen 10 Kişilikli Kadının Bazı Kişilikleri Görme Yetisi Kazandı

20 yaşında geçirdiği bir kaza nedeniyle görme kaybı yaşayan Alman kadın B.T. 33 yaşına geldiğinde psikolojik rahatsızlıklarından dolayı bir terapiste gitti.

Terapistin B.T.için yaptığı tanı ise onda dissosiyatif kişilik bozukluğu olduğu yönünde çıktı.

kisilik

Sonrası ise tam 4 yıl süren bir terapi serisi. Bu dört yıl boyunca B.T.’de tam 10 farklı kişilik olduğu ortaya çıkmış. Bir bedende 10 farklı kişi!

Asıl gariplik ise 4. yılın sonunda elde edilen sonuçlarda ortaya çıkıyor.

Bu 10 kişilikten bazıları GÖREBİLİYOR! Ve diğerleri de görmek üzere… Bu durumu PsyCh isimli dergiye açıklayan terapistleri şu şekilde bir röportaj verdiler.

Bu olay sonuçları herhangi bir fizyolojik hasarla açıklanmayan ama kişide görme kaybı ya da felç gibi durumlara yol açabilen konversiyon bozukluğun bir formu olan psikojenik körlüğe örnek olarak adlandırılabilir. Ama bunun böyle olması B.T.nin görme engeli ve kişilik sorunu belirtilerini daha az gerçekçi yapmıyor. Amerikan Ulusal Tıp Kitaplığı’na göre:

“Konversiyon bozukluğu olan kişiler belirtilerini uydurup, hasta numarası yapmazlar. Bazı doktorlar, bu kişilerin rahatsızlıklarının gerçek olduğuna inanmazlar ve onları bu olayların hepsinin kafalarının içinde olduğunu söyleyerek gönderirler. Ama bu durum gerçektir ve kişide strese yol açabilir, ayrıca kişinin iradesinden bağımsız olarak seyreder.”

Uzmanlar B.T.’nin yaşadığı durumu seçici rahatsızlık olarak adlandırıyor.

Bu durumun bir benzeri de Etiyopya’da yaşanmış. Görme engelli kadın terapiler sonrası görmeye başlamış,  yani fizyoloji ile psikoloji arasında derin ve ortaya çıkmayı bekleyen bir bağ var. Bu nedenle asla pes etmemeliyiz.

kaynak: http://nymag.com/scienceofus/2015/11/blind-woman-had-10-personalities-some-could-see.html