Denize Şişe Atarak Dünyadan Arkadaşlar Edinen Onur Astsubay’ın Hikayesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Bilgi Teknolojileri Astsubayı Onur Yüksel, engin maviliklerde yol alan gemicilerin kimi zaman yardım istemek kimi zaman da dost edinmek için binlerce yıldır uyguladığı şişeyle mesaj gönderme geleneğini sürdüren isimlerden biri… Denize mesaj şişesi atmayı 3 okyanusta ve 7 denizde sürdüren ve 2011’de TCG Gediz fırkateynindeki görevi sırasında ilk mesajlı şişesini Hint Okyanusu’na bırakan Astsubay Yüksel, 5 yılda yaklaşık 500 şişe daha attı. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’un yanı sıra; Ege, Karadeniz, Akdeniz, Kızıldeniz, Adriyatik, İyon ve Umman denizlerine de mesajlı şişe atan Onur Yüksel’in çağrısına 3 kıtadan 10 kişi cevap verdi.
sisE

‘Yeni bir arkadaş’

Kıyıda buldukları cam şişelerdeki mesajı okuduktan sonra e-posta aracılığıyla deniz Astsubayı Yüksel’e ulaşanlar Kenya, Libya, Ukrayna, Malta, Filipinler, Hindistan, Madagaskar, İtalya, Kamerun ve Nijerya gibi farklı ülkelerden . Cam şişeyi bulacaklara “Merhaba ben bir turistim. Şu an itibariyle bir gemide bulunuyorum. Yeni arkadaşlar edinmek istiyorum. İnanıyorum ki dünya bana yeni bir arkadaş verecektir” diye seslenen Onur Yüksel, bulunduğu yerin coğrafi koordinatlarını da eklemeyi ihmal etmiyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan Yüksel’e cevapların 3-4 yıl sonra gelmesi şişelerin denizde uzun süre yolculuk yaptığını kanıtlıyor.

Kenyalı balıkçı Malau Omar, “Merhaba yeni arkadaşım. Mektubunu buldum ve seninle arkadaş olmaktan mutlu olurum” derken
Malta’dan Deb Rumney, “Mektubunun olduğu şişeyi Malta yakınındaki Lampedusa adasında kayalıklar arasında buldum. Ardından aynı şişeyle ben de denize mesaj attım. Türkiye’ye hiç gitmedim ama hoş bir ülke olduğunu söylüyorlar” yazdı.

Libya’dan yazan Saleh Kharalla, “Üniversite öğrencisiyim. İnanıyorum ki dünya bana yeni bir arkadaş verecektir dediğin mektubunu Tobruk şehrinde buldum. Artık Libya’dan yeni bir arkadaşın var” dedi.

Onur Yüksel, “TCG Gediz fırkateyni ile gittiğim Hint Okyanusu seyrinde ilk mesaj şişemi Hint Okyanusu’na bıraktım. Şimdi 10 ülkede arkadaşım var” dedi.

Dileriz daha çok arkadaşa ulaşır.
kaynak:Milliyet – Gökhan Karakaş