Osmanlı’nın 6 Padişahının Heykelleri İle Birlikte Şehri Süsleyen Deli Ayten’in Hikayesi

Biraz da insana, ama gerçek insana dair yürek ısıtacak, içimizi titretecek hikayeler…
Doğrusu ben bunu bilmiyordum.
20 küsür yıl önce, Bursa’da bir Ayten yaşamış. Bu Ayten, bir roman kızıymış. Cümbüş Hasan ile birbirlerine sevdalanmışlar. Fakat uzun süre Ayten’in annesi kızını vermemekte direnmiş çünkü Hasan çok içermiş, hatta alkol bağımlısıymış. Ama sevdalıların sabrı annenin öngörülü sebatını yenmiş ve sonunda evlenmişler. Ancak huylu huyundan vazgeçmez ve Hasan, meyhaneye gitmeye devam eder. Çok ayrılıp barışırlar ve bir gün Hasan meyhanede ölüverir. Ayten’cik ise çıldırır.
deli ayten
İşte bundan sonra Ayten, omzuna davulunu asıp, bir eline renkli bir çanta, ötekine de Hasan’dan yadigar cümbüşünü alıp sabah evinden çıkarak dolaşmaya başlar. Çarşıda bereketin ismi olur Ayten. Esnaf tarafından kraliçeler gibi ağırlanır çünkü dolaştığı yerlere bereket getirdiği söylenir.
12 Mart 1992‘de ölümünden sonra heykeli dikilmiş ve hayatını anlatan tiyatro oyunu sahneye konmuş.
Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk 6 padişahının büstleri, kentin önemli bir değeri olan kılıç kalkanı sembolize eden heykel ve Osmanlı’nın Yükseliş Anıtı’nın bulunduğu parkta, 1935 doğumlu Ayten Şenaşık’ın (deli Ayten) heykeli de yer almaktadır, hatta o parkta heykeli olan tek kadın…
Güzel insanlar yaşamış bu ülkede.
Kaynak:bitchcraft