Belçika Polisi: Facebook’un Reaksiyon Butonlarını Kullanmayın

Facebook reaksiyon butonlarını Şubat ayında devreye soktuğundan beri her hafta milyonlarca beğeninin yanı sıra kahkaha, hüzün, muhteşem gibi onlarca ifadeyle etkileşim alıyoruz. Polisin bahsettiği konu da aslında bugün başlamış olan bir olay değil hatta biz o tuşları kullanmaya da devam edeceğiz, ama bu yazıyı sizlerle paylaşmakta yarar var diye düşündük.

Belçika polisi bu reaksiyonların FACEBOOK tarafından reklamlar için üretildiğini ve buradan toplanan bilgilerle sizin hakkınızda daha fazla bilgiye sahip olacaklarını söylüyor.
facebook

Peki FACEBOOK bunu ne için kullanacak?
Davranışsal hedefleme. Yani Belçika polisine göre Facebook sizin gönderilere verdiğiniz tepkilerden beslenerek size uygun reklamlar sunacak.

Peki Facebook isterse sizin verdiğiniz reaksiyonlardan yola çıkarak sizi sürekli mutlu edecek, ya da sürekli hüzünlenmenizi sağlayabilecek bir TIMELINE yani duvara sahip olmanızı sağlayabilir mi?

Kesinlikle.

Yapar mı?

Bilinmez.

Belçika polisinin bu açıklamasından dolayı yukarıdaki gibi karikatürler aracılığıyla onlarla dalga geçildi. Ama dijital pazarlamayla uğraşan herkes bunun çok mümkün olduğunu biliyor.

Peki bunu bilmesi işinize yarar mı?

Bazı durumlarda aradığınız ürüne kolay ulaşmanızı sağlar. Kişisel bilgi güvenliği açısından ise riskli.