Anne Yadigarı Ahırdan Kütüphane Yapıp Bunu Bir İyilik Hareketine Dönüştüren 17 Yaşındaki Hüseyin’in Hikayesi

İyi insanlar her yerde. Ve başlarına kötü işler gelse de onlar iyilik yapmaya devam ediyorlar. Tıpkı Hüseyin kardeşimiz gibi.

Annesi ne yazık ki geçtiğimiz aylarda vefat etti Hüseyin’in.

huseyin

Oğluna bıraktıkları ise 150 kitap ve bir ahır. O bu ahıra bir kütüphane kuruyor ve hem kendi köyünden hem de diğer köylerden herkes ona yardım ediyor.

huseyin3

Kütüphanenin bir iyilik hareketine dönüşmesi de çok vakit almıyor. Ve başta Osmaniyesporlu futbolcular olmak üzere herkes bu kütüphaneye kitap getiriyor. 150 kitapla başlayan kütüphanede tam 3500 var şimdi.

huseyin5
huseyin6

Osmaniye ili Düziçi ilçesi Karaçarlı Köyü‘ndeki ahırdan bozma kütüphane de günlük 20 civarında çocuk faydalanırken, kitap okuma salonu içinde ayrıca televizyon da bulunuyor. Okuma etkinlikleri dışında çocuk filmlerinin izletildiği ‘Yüksel’in Kütüphanesi’ yetişkinler tarafından da sık sık ziyaret ediliyor. Neden adı Yüksel, diye merak edenlere de söyleyelim Yüksel annesinin adı.

huseyin2

Peki Hüseyin’in rahmetli annesini mutlu etmesini umduğu ve yüzlerce çocuğa umut ışığı olan bu hikayesinin altında ne var diye merak ediyorsanız hemen onun ağzından dinleyelim:
huseyin4

“Okuma alışkanlığının artması amacıyla bu yola çıktım. Öncelikle bir traktörün römorkunda yakın köyler dahil gezerek kitap dağıtmaya başladık. İlk olarak annemden kalan 150 kitapla başladık ve geldiğimiz süreçte ise yaklaşık 3 bin 500 kitabımız oldu. Kütüphanemizin ilk kitaplarını annemden aldığım için biz de onun adını kütüphanemize verdik. Bundan sonra gelecek olan kitapları da ihtiyaç sahibi okullara vermeyi düşünüyoruz. Amacımız Türkiye’yi aydınlığa kavuşturmak.”
Hikaye kaynak: Hürriyet Düzenlemeler: The Geyik