6 Korkutucu Ruh Hastalığı

Elimiz ağrıdığı zaman ya da midemiz bunun farkına varmamız çok uzun sürmüyor ve hemen bir hastaneye gidiyoruz ya da ilaçlarla, bitkilerle çözmeye çalışıyoruz. Peki konu ruh hastalıkları olunca farkındalığımız ne derecede? Belki de hiç yok. Mailce isimli sitede çıkan bu yazıda korkutucu ruh hastalıklarını ele almışlar. Gerçekten ilginç şeyler var!

Wendigo Psikoz ;

wendi
Wendigo hastalığı insan etine duyulan istektir. Bu hastalığa Algonquian kültüründe olan Wendigo isimli yamyam canavarın ismi verilmiştir. Bu hastalar, insan eti yemek için inanılmaz istek duyarlar. Aslında uzmanlar bu ruh hastalığının yetiştirilen kültür ile alakalı olduğu görüşündeler. Tedavi edilebilir bir yamyamlık hastalığıdır.

Alien El Sendromu ;
wendigo
Bu sendromda elinizin kontrolünü kaybedersiniz. Eliniz sizin vücudunuzdan bağımsız bir şekilde hareket etmeye başlar. Ne yazık ki bu hastalığın hiçbir tedavisi yoktur. Bu noktada doktorlar elinizi sürekli meşgul edecek şeyler yapmanızı önerir. Örneğin tespih çekmek gibi.

Kluver-Bucy Sendromu ;
alien
Bu hastalar, beyinlerine farklı istekleri yerleştirirler. Örneğin bir anda yanınızda ki kişi kravatınızı yalamaya başlayabilir veya eğilerek ayaklarını sevebilir. Bu ruh hastalığında cinsel istek artışı ve kendine engel olamama sıklıkla rastlanan bir durumdur. Herhangi bir tedavisi yoktur hayatları boyunca bu hastalar durumlarını kontrol edemezler.

Cotard Yanılgısı ;

Bu ruh hastalığında hasta kendi dahil dünyada olan insanların öldüğüne fakat yürüdüklerine inanır. Walking Corpse Sendromu olarak da bilinir. Yüksek depresyon ve intihar etme fikri bu hastalarda çok yoğundur.

Capgras Yanılgısı ;
cotard
Bu hastalıkta hasta etrafında olan insanların başka insanlar ile değiştirildiğine inanır. Aslında hastanın tüm yakınları değişmiştir ve onların çok benzerleri hayatına girmiştir. Ağır şizofreni vakalarında sıklıkla görülür. Fakat, kafa travmaları ile de ortaya çıkabilir.

Diyojen Sendromu ;
cap
Genelde yaşlı insanlarda sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Hasta, paranoya ve ilişki kurmada olan zorluklar nedeni ile toplumdan kendini soyutlar. Evinde çöp toplamaya ve pek çok hayvan ile yaşamaya başlar. Tedavisi vardır.

Pika Sendromu ;
pika
Pika sendromu, yenilmeyecek şeyleri yeme isteğidir. Bu hastalar, çim, taş, sabun, metaller gibi yenilemeyecek pek çok şeyi yerler. Uzmanlar son yıllarda yaptıkları araştırmalarda aslında bu hastalığın ruh hastalığı değil vücutta olan mineral eksikliği ile ortaya çıktığına inanıyor.