3 Saniye İle Yüzlerce İnsanın Hayatını Kurtarabileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Bugün Facebook kanalımızda BİR DAHA BAK isimli bir video yayınladık. O videoya en içten tepkilerden birisi de Rujdi Kartal’dan geldi. İşte videomuz ve Rujdi’nin yazdıkları:
video:


Arabada bir anlık dikkatsizlik nelere mal olur paylaşan: thegeyik

Öldü. Tanışalı 2 yılı geçmişti, enerjisi yüksek, güler yüzlü ve altın gibi yüreğe sahip değerli bir arkadaştı. Doğa sporlarını seven, paraşüt ve diğer sıra dışı spor etkinlikleri ustaca gerçekleştiren değerli bir dosttu. Planlarımıza göre bu yaz paraşütle uçaktan atlayacaktık, onun programına uyacaktım. Hatta fırsat bulabilirse bizim motosiklet grubumuza katılacaktı. O da benim gibi motosiklet aşığıydı. Bu pazar istanbul E-5 Merter istikametinde dikkatsiz(!) bir sürücüyle kesişti yolları. O sürücü hayatına devam etti. Murat Can öldü.
Adam çok üzgünmüş. Nasıl olduğunu anlayamamış. onun anlatacağı çok şey var. Belki zamanı geldiğinde gizlice bir köşede kendi kendine ”keşke o telefonu elime almasaydım” ya da ”neden yola dikkat etmek yerine başka şeylerle ilgilendim kİ?” diyecek.
dikkat
Ne değişecek peki ?
Facebook’da bildirimi görünce saçma bir şaka sandım. ardı arkası kesilmiyordu yazıların. hemen haber sitesini açtım. Murat merter’de E-5 te, bariyerin dibinde yatıyordu. üstünü örtmüşler çococuğun. yola kanı sızarken, haber sitesi mozaiklemeyi unutmuştu. çok garip bir his, arkadaşınızı o halde görmek. dahası onu o hale getiren kişiye bir şey yapamamak. ama siz kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. Bencilce adam öldürmemek için trafikte telefonlarınıza daha az dokunabilirsiniz, arabanızın sinyal kolunu kullanıp, motorsiklet kullanıcılarının hayatlarını onlara bağışlayabilirsiniz. şeritlerinizde motosikletleri sıkıştırmadan da ilerleyebilirsiniz. bunu yapmadığınız her an için tehlikeye attığınız motorsikletin üstünde bir sevdiğinizi düşünün. bi nebze de olsa size farkındalık katacaktır. telefonda biraz daha fazla takılmak için, öfkenizi ve bastılrılmış duygularınızı bertaraf etmek için bizi öldürmeye hakkınız yok !

Hayatınıza rutin halinde dahil edeceğiniz 3 saniye ile yüzlerce insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Biliyor muydunuz ?