2012’de Batan Lüks Gemi Costa Concordia’dan Dehşet Verici Fotoğraflar

Hatırlar mısınız geçtiğimiz yıllarda Titanik benzeri bir olay gerçekleşmişti. Lüks cruise (kruvaziyer) gemisi Costa Concordia içindeki 4234 yolcu ile batmıştı. Olay gerçekleştiğinde tarih 13 Ocak 2012’ydi ve bu kaza sonucu tam 32 kişi hayatını kaybetmişti.

credits:vikipedi
photo credits: vikipedi

Kazanın en büyük sorumlularından biri olan kaptan Francesco Schettino ise 16 yıl hapse mahkum olmuştu. Gemi hala Cenova açıklarında duruyor. Ve geminin dağılan parçaları yıllardır toplanmaya çalışılıyor. Hem de 200 kişilik devasa bir ekip tarafından.

costa

İtalyan yapımı olan bu geminin fotoğraflarını çekmek için 200 metre yüzen ve bizlere bu fotoğrafları ulaştıran Alman fotoğrafçı Jonathan Danko Kielkowski‘ye ise sonsuz teşekkür etmeliyiz.

costa1

Geminin yeri yukarıda gördüğünüz gibi koruma alanı içinde. Şimdi de geminin içine bir göz atalım. Hala parıltılı yerleri görebilirsiniz.

costa5

Ama kamaraların olduğu yerde suyun ve bakımsızlığın izlerini görmek mümkün.

costa4

Tatil amaçlı toplanan bavullar.

spara9

Eğlencenin kalbi durumundayken adeta yok olan slot makineleri.costa09

Kaza sonrası enkaza dönmüş alanlardan biri daha. Evet kahve bardağı yerli yerinde.costa6

Tuzlu suyun etkilerini görmek mümkün.

costa10

Merdivenlerdeki çizimler ise yeni görüntüyle tezat. Geçmişin güzelliklerini anlatır gibi.batangemi

Bu gemilerde her aktiviteye rastlamak mümkün. Bu da bir zamanlar çok sayıda gösterinin yapıldığı sahne.tiyatro

Piyano barı da kazadan az etkilenen yerler arasında.

bar

13 katlı ve 1500 kamaralı dünyanın en güzel gemilerinden biriydi. Şimdi ise kocaman bir enkaz… Kurtarma çalışmaları geminin maliyeti ve hala süren çalışmalar ise oldukça büyük bir miktar. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir kayıptan söz ediliyor. Gemide bulunan yüzme havuzları, spalar, sinema salonları da bu büyük enkaza dahil.

kumar