in

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ DUYGULUDUYGULU

Yardımsever ve Hayır Diyemeyen İnsanlar Kronik Yorgunluk Sendromuna Yakalanıyor

Yardımsever olmak her ne kadar iyi birşey olsa da insanları yorduğu bir gerçek, yine güçlü olmak da aynı şekilde insanların dayanma eşikleriyle ilgili ve yorucu olabiliyor. Kronik yorgunluk ise son zamanlarda daha fazla duymaya başladığımız bir kavram. Uzun süreli yorgunluk hissiyle açıklayabileceğimiz bu hastalık stres altında çalışan ve sıkıntılı süreçlerden geçen kişilerde daha sık görülüyor. Kurera.se isimli sitede yayınlanan röportajda Karin Isberg ile yapılan röportaj ise hastalığın başka bir boyutunu ortay koydu: Yardımsever ve güçlü insanlar hastalığa kolay yakalanıyor.
kronik

Güçlü insanlar

Fiziksel ve karakter olarak güçlü insanlar sağlıklı olduklarından kendilerine hep yorucu hedefler seçiyorlar. Zor hedefler seçtikleri için de bu hedefe giderken zorlu yollardan geçiyorlar. Özellikle yetenek gerektiren işlerde çalışan insanlar bu nedenle kronik yorgunluk hastası oluyorlar.
yorgunluk

Yardımsever insanlar

Kendi ihtiyaçları varken başkalarına değerli vaktini harcayan güzel insaların bu hastalığa yakalanma ihtimali oldukça yüksek. Kendi ihtiyaçlarını dikkate almayan insanların sonu bu kronik hastalıkla bitiyor. Bu insanların bir diğer huyu ise asla hayır diyemiyorlar. Bu da enerjilerinin onlar farkında olmasa da tükenmesine neden oluyor.

Yorgunluk hissinin depresyondan en büyük farkı ise depresyonda insanlar üzgünken yorgun olunca kızgın oluyorlar.

Kurtulmak için ne yapmalı?

Bu kişiler yardım etmek yerine yardım istemeli, hayır demeyi öğrenmeli ve düzenli bir uyku alışkanlığı edinmeli.