in ,

Google’ın Kurucusu Uçan Araba Yapma Peşinde! İşte Yakın Zamanda Çıkacak Uçan Araba Modelleri

Bilim kurgu filmlerinde 2000’li yıllarda olacak diye anlatılan ama hala ulaşamadığımız teknolojilerden birisi de uçan araba. Bunu yapmak için hem sağlam bir araştırma hem de fon gerekiyor. Google’ın kurucularından Larry Page de bu hayalle yanıp tutuşanlardandı. Artık bir adım öne geçmiş ve bu konuyla ilgili çalışmalar yapan 2 girişime yatırım yapmış. Yaptığı yatırımın miktarı ise Bloomberg’e göre 100 milyon dolardan fazla.

Bu firmalardan birisi Zee.Aero; şirketin sloganı A şehrinden B şehrine gitmenizi kolaylaştıran çözümler sunuyoruz. Diğeri ise Kitty Hawk.

Peki bu proje ile Google’ın alakası nedir? Yapılan açıklamalara göre bu Larry Page‘in kendi projesi, hedefi. Yani yatırımı kendi parasıyla yapıyor.

Yatırım yaptığı Zee.Aero bundan 4 yıl önce dikey iniş ve kalkış yeteneğine sahip bir araç geliştirmiş ve bunun patentini almıştı.
first-heres-an-old-patent-that-was-granted-in-january-2016

ucak

İki koltuklu bu aracı daha güvenli ve sessiz yapma hedefindeler. Araç park halinde nasıl görünecek diye merak ediyorsanız da tam olarak böyle:

 

ucanaraba

 

Diğer firma Kitty Hawk ise dört pervanesi olan bir araç yapmış. İki firmanın ortaklaşa çalışmaları ve Larry Page’in vizyonu bakalım bizi nasıl bir geleceğe götürecek.

 

PEKİ DÜNYADA UÇAN ARABA TEKNOLOJİSİ NE DURUMDA DİYE MERAK EDENLERE

Şu an uçan araba yapmaya çalışan tek kurumlar bunlar değil. Aşağıda çıkmaya hazır olan projeleri sizin için derledik:

1- The TF-X
ucan1
2- VOLOCOPTER
ucan2
3-AEROMOBIL 3.0
ucan3
4- MOLLER SKYCAR
ucan4
5- LILIUM JET
ucan5
6- JOBY
ucan6