in ,

Yağ ile Yapılabilen ve Evi Masal Ülkesine Dönüştüren Doğal Aromatik Lambalar

Belki sadece güzel oldukları için dikkatinizi çekiyor bu şık yağ lambaları. Ama bizce güzel olmaları tek neden değil; hoş olmalarının dışında çok ekonomikler ve bir yemek kaşığı yağ ile iki saat yanmaya devam ediyorlar. Bunun dışında, kullandığımız, yarım saat sonra ömürleri tükenen ve yağ bitince sönen basmakalıp mumlardan daha güvenilirler.

570e4886d772e_cropLambalarda çiçek, meyve, baharat veya doğal ve hoş ışıklarına renk, koku ve endam vereceğini düşündüğünüz her şeyi kullanabilirsiniz!

MALZEMELER;

570e4cd364e75_crop

– Şişe boyutuna uygun bir fitil (sıradan bir pamuk fitili kullanabilirsiniz ama çabuk yanacaktır)
– Bitkisel yağ (zeytinyağı, ayçiçeği ya da tercih ettiğiniz başka bir bitkisel yağ)
– Şişe veya cam şişe
– Su
– İstediğiniz meyve, çiçek, baharat ve dekoratif unsurlar
– Bitkisel yağın koku yayması için birkaç damla yağ esansı (veya önceden kullanmak istediğiniz yağı bitkiler ile demleyebilirsiniz)

HAZIRLANIŞI;

1. Şişenizi kullanmayı tercih ettiğiniz çiçekler, taze veya kurumuş ot dalları, küçük meyveler veya dekoratif malzemeler ile doldurun.
2. Üst kısmında boşluk kalacak kadar şişeyi su ile doldurun.

570e4cd3c9617_crop

3. Bir, iki veya üç yemek kaşığı yağı şişenin üst kısmına dökün (bu işlem suyun üzerinde yaklaşık bir santimetre kadar bir tabaka oluşturacaktır). Tabaka ile en sevdiğiniz yağ esansından birkaç damla karıştırın.

4. Fitili yerleştirin. Fitili yuvarlayarak suyun içine yerleştirmeniz daha iyi olur çünkü pamuktan yapılmış uzun bir fitil suyun içine düşer ve daha hızlı yanar. Aynı zamanda daha fazla yağ ile suyun içinde yüzmeyecek bir fitil yapabilirsiniz (dekoratif malzemelerin sadece suyun içinde olması gerektiğine DİKKAT EDİLMESİ GEREK).

Fitiller genellikle kendisini destekleyen kaygan küçük bir diske sahiptir. Eğer kendi yaptığınız bir fitil kullanıyorsanız, kendiniz kulanılmış alüminyum ile (örneğin peynir ya da kakao kaplarını kaplayan) yüzen bir disk yapabilirsiniz.