in

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ BEĞENDİMBEĞENDİM KIZGINKIZGIN ÇOK KOMİKÇOK KOMİK

Uyku Felcinin Ürkütücü Yönleri

İyi bir gece uykusu çekmek birçok faktöre bağlıdır. Genel olarak uyku ile alakalı bizim bilmediğimiz bir sürü şey var. İnternette uyku pozisyonundan, saat kaçta yatıp saat kaçta uyanmanız gerektiğine kadar uyku ile alakalı yanlış veya doğru birçok teori var. Fakat uykunun garip yönleri hakkında yazılmış çok az makale/yazı var.

Birçok insan gece aniden kalkıp hareket edememe problemini deneyimlemekte. Gece gözleri kapalı şekilde uyanırlar ama hareket edemezler. Hayatınızda hiç böyle bir şeyle karşılaştınız mı?

Bunların hepsi korku filminden çıkmış gibi gözükse de, bu olay gerçekten var. Ve de sıklıkla olmakta.

Peki neden olur? Aşağıda sizlerle paylaştık. Umarım faydalı olacaktır.

Sosyal ve psikolojik faktörler uyku felcinin yaygınlığını etkiliyor. Toplam 36,000 kişiden fazla katılımcı ile yapılmış 35 çalışmayı toparlayan 2011’de yazılmış bir makale, genel popülasyonun %7.6’sının uyku felci yaşadığını ortaya koydu. Bu insanların içinde, bozuk uyku düzeni olan öğrenciler ve kaygı ile depresyon gibi ruhsal bozukluğu olan insanlar da var.

Peki vücut uyanıksa neden hareket edemiyoruz?

Her şey hızlı göz hareketi olarak da bilinen REM dışı uykunun üçüncü ve dördüncü evresinde bulunmakta. Uykunun her evresinde rüya görmek mümkündür ama REM uykusunda görülen rüyalar daha gerçekçi bir hal alır. Yüksekten düştüğünüzü gördüğünüz rüyaları hatırlayın, hepsi gerçek gibi değil miydi?

Beyin REM uykusunda yüksek derecede aktiftir.

İnsanlar felç bile olabilir.

Birçok kişi vücudun dahi iyi çalışmadığına inanır. Buna REM antonia denir.

Fakat bu etkiler birkaç dakika veya saniye sürer.

Birçok insan etrafında başka şeylerin varlığını da hisseder. Araştırmacılar bu etkilerin genelde depresif ve üzgün kişilerde görüldüğünü söylüyor.

İlginçtir ki birçok farklı tipte uyku felci vardır.

Oluşan üç tip halusinasyon; ”karabasan”, ”işgalci” ve ”olağandışı bedensel deneyim”

1. Karabasan

İnsanlar göğsünde ağır bir baskı hisseder ve nefes alamıyormuş hissine kapılırlar. Nedeni ise korku içinde olmalarıdır.

2. İşgalci

Bu uyku felci, bir varlık, korku ile görsel ve işitsel halusinasyon hissi verir. En küçük bir ses bile yüreiğinizi yerinden hoplatabilir.

3. Olağandışı bedensel deneyim

Bu evreyi yaşayan insanlar havaya yükseldiklerini veya odanın içinde uçtuklarını hissederler. Bu tip bir uyku felci farklıdır çünkü beynin farklı bölümleri kişi yarı uykulu haldeyken aktif durumdadır.

Malesef uyku felcini önlemek gerçekten çok zordur.

Araştırmacılar yan yatmanın uyku felci deneyimleme oranını azalttığını buldu. Peki sizin uyku felci deneyimleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum 🙂