in

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Ünlü Matematikçiden Büyük İddia: Zaman Aslında Olmayabilir!

“The Great Unknown” (Büyük Bilinmeyen) kitabının yazarı ünlü matematikçi Marcus du Sautoy, zamanın aslında var olmadığını ve bunun ispatlanabileceğini iddia etti!

Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Marcus du Sautoy, Business Insider ile yaptığı söyleşide “Fizik kurallarının tamamını, zamanı denklemlerden çıkararak yeniden yazmak gerçekten mümkün. Yani belki de zaman, sadece insan icadı. Bazen aslında gerçekten var olmayan bu şey “ortaya çıkan varlık” diye adlandırılıyor. Fakat bence çocuğumuz, adına zaman dediğimiz bu akıntıda bir şeyler olduğunu seziyoruz. Ama gerçekte ne olduğunu, hiçbirimiz kesin olarak söyleyemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Söyleşi esnasında matematiğin zamanın olmadığının kanıtlanmasında büyük rol üstlendiğini ifade eden Profesör Sautoy, “Zaman aslında oldukça matematiksel bir nitelik taşımakta, çünkü zamanın izini sürmeye çalıştığınızda, tekrarlayan bir şeyin varlığını tespit etmeye çalışıyorsunuz ki böylece zamanın geçişini gösterebilesiniz. Ve tekrarlayan ya da modelleri olan şeyleri tespit etmek tam da matematiğin işi. Belki de, zamanın aslında var olmadığını matematiksel olarak ispat etmenin bir yolu olabilir çünkü şayet fizik kurallarını ele alırsanız, bütün bu kuralları, denklemlere zamanı dahil etmeden yeniden yazmanız mümkün! Yani belki de zaman yalnızca bizim icat ettiğimiz bir şey.” ifadelerine de yer verdi.

Ünlü matematikçinin iddiaları ne derece doğru, ne derece kanıtlanabilir bilemiyoruz ama söylediklerinin gündem belirleyeceği kesin. Profesörün iddialarına kendi gözünüzle görmek ve okumak istiyorsanız. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak