Connect with us

DOĞA

Ukraynalı Fotoğrafçı Sergey Polyushko’dan Nefes Kesen Hayvan Portreleri

Ukraynalı fotoğrafçı Sergey Polyushko mimariden modaya, ticari işlerden sokak fotoğraflarına kadar bir çok konuda çalışmaları olan bir sanatçı. Fakat sanatçının en büyük ilgiyi gören çalışmaları bunlar değil büyük emeklerle çektiği hayvan portreleri. Evcil hayvanların yanında birçok egzotik hayvanı da fotoğraflayan Polyushko‘nun çalışmalarından en güzel örnekler;

#1
inek
#2
kedi
#3
kedi2
#4
kedi3
#5
kedi4
#6
kedi5
#7
kedi6
#8
kedi7
#9
kedi8
#10
kedi9
#11
kopek
#12
kopek2
#13
ordek
#14
sincap
#15
sincap2
#16
sincap3
#17
sincap4
#18
sincap5
#19
sincap6
#20
sincap7
#21
sincap8
#22
vasak
#23
at

Kaynak: http://www.boredpanda.com/animal-portraits-sergey-polyushko/

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOĞA

Bir Ayda 103921 Yırtıcı Kuş Adana Üzerinden Göç Etti

Anadolu ve Trakya bulunduğu coğrafi konum itibariyle her sene yüz binlerce süzülerek göç eden kuşun kıtalar arası hareketine ev sahipliği yapıyor. Avrupa’da üreyen kuşlar kışı geçirmek amacıyla Afrika’ya göç ederken enerjilerini verimli şekilde kullanmalarını sağlayan sıcak hava termalleri yüzünden boğazlar ve kanallar gibi daralan kara parçaları kritik önem taşıyor. Bu zorlu ve uzun yolculuğa dünyada şahitlik edilebilecek yerlerin başında İstanbul Boğazı, Çoruh Vadisi ve Doğu Akdeniz gibi dar boğazlar bulunuyor.

bogdan_boev

Fotoğraf: Bogdan Boev

Nesli küresel ölçekte tehlike altında olan küçük akbaba da süzülerek göç eden yırtıcı kuşlardan. Doğa Derneği, Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği (BSPB), diğer uluslararası ortaklar ve Türkiye’de Vaillant’ın da desteğiyle beraber bu kuşların korunması için on beş farklı ülkede Küçük Akbabaların ve Göç Yollarının Korunması için Uluslararası İşbirliği Projesi kapsamında çalışıyor.

zhecho_planinski

Fotoğraf: Zhecho Planinski

2022 yılına kadar devam edecek proje kapsamında 1 Eylül’de Adana Sarımazı’da sonbahar yırtıcı göçü izleme çalışması başladı ve Ekim başında tamamlandı. Uluslararası ortaklar ve gönüllülerin de katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada küçük akbaba nüfusundaki popülasyon eğilimininim izlenmesi amaçlandı. Göç boyunca devam eden çalışmada on binlerce kuşun Sarımazı’dan geçişine tanıklık edildi. Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği’nin de desteğiyle göç sırasında su sarnıcına düşen bir küçük akbaba kurtarıldı. Yaklaşık bir ay süren çalışma sonucunda toplam 103921 yırtıcı kuşun göçüne tanıklık edildi. Bu kuşlardan 812’si küçük akbaba. Bölgede en çok görülen yırtıcı türleri ise; 35475 birey küçük orman kartalı, 26859 birey arı şahini, 23214 birey yaz atmacası, 10323 birey yılan kartalı ve 2463 birey şahin.

Okumaya Başla

DOĞA

İç Çamaşırı Toprağa Gömerek Kalite Anlama Testi

Bahçenizdeki toprağın içindeki bakteri, solucan vb. nüfusunun ne kadar dengeli olduğunu öğrenmek istiyorsanız %100 pamuk bir iç çamaşırı alıp toprağa gömebilirsiniz.

1- Kanada Toprak Koruma Kurumu bu fikri yakınlarda piyasaya sürdü.
2- Etkinliğin bir parçası olmak için 15 cm derinliğinde bir çukura iç çamaşırını gömün.

3- Yatay koyduğunuz iç çamaşırının üzerini toprakla kapatın.

4- İç çamaşırlarınızın iki ay sonunda ayrışması gerekiyor, eğer ayrışmazsa toprağa gübre ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

5-Bu deney, toprağınızın besin değerinin ne kadar yüksek olduğunu görmek için mükemmel bir yöntem.6

Okumaya Başla

DOĞA

Dünyanın Bizi Şaşırtmaktan Sıkılmadığını Kanıtlayan 13 Esrarengiz Doğa Fenomeni

Gelişen teknoloji ve bilimle birlikte dünyamızla ilgili kapsamlı bilgilere sahip olduğumuzu düşünsek de aslında çok yanılıyoruz. Dünyamızda öyle nadir, öyle büyüleyici olaylar yaşanıyor ki dünyamız konusunda aslında ne denli cahil olduğumuzun tekrar farkına varıyoruz.

İşte dünyamızın en nadir ve en inanılmaz doğa fenomenleri;

1# St.Elmo’nun Ateşi

Uzun kule ve direklerin hayaletsi ateşlerle aydınlanması şeklinde görülen bu fenomen, Ortaçağ’da Avrupa’sında gemileri koruyan Aziz Elmo’nun bir hediyesi olarak kabul edilirdi.

2# Antartika’nın Volkanları ve Kar Boruları

Erebos Dağı, Antarktika’daki en büyük ve en aktif yanardağlardan biridir. Volkanın etrafındaki çatlaklardan çıkan donmuş buharlardan oluşmuş kar boruları ile kaplıdır.

3# Işık Direkleri

Bu güzel optik fenomen, güneş, ay veya şehir ışıklarının havadaki küçük buz parçacıklarından yansıması sonucunda ortaya çıkar.

4# Finlandiya’da Görülen Kar Spagettisi

Finlandiya’nın Hämeenlinna kentinde bulunan bir adam, evinin yakınındaki gölde noodle benzeri kar parçalarını keşfetti. Düşen kar tanelerinin erimeden önce rüzgar ve suyun hareketi ile bu şekli aldığı ifade edildi.

5# Dans Eden Orman

Rusya’da bu ilginç ormanın neden böyle olduğu bilim insanları tarafından tam olarak açıklanmasa da bu duruma parazitlerin ya da güçlü deniz rüzgarlarının neden olduğu düşünülüyor. Ancak tüm bunların yanında eski zamanlardan bu yana ormanın perili olduğuna inanılıyor.

6# Periler

İlk başta uzay gemisi olduğu düşünülen bu fenomen aslında bir yıldırım türüdür. Fırtına öncesi devasa elektrik deşarjlarında görülürler.

7# Kızıl Gelgit

Kızıl gelgit, suyun yüzeyine yakın yerde bulunan, suyun çiçek açmasına benzer bir fenomen olan muazzam miktarda minik kırmızı alglerden kaynaklanır.
Kızıl gelgitler deniz sakinleri için tehlikelidir. Çünkü sudaki oksijen içeriği azalırken, hidrojen sülfür ve amonyak artmaktadır. Bir takım bilim adamları, Nil’in sularının kana bulanıp, Mısır’daki ölümlerin başlamasına neden olan olayın da bu fenomene dayandığını düşünmektedir.

8# Brocken Hayaleti

Serap olayının bir benzeri olan bu fenomen dağcıların gölgelerinin devasa büyüklükte bulutlara yansıması ile ortaya çıkmaktadır. Almanya’nın Brocken Dağı’nda sıkça görülen bu fenomenin Walpurgis Gecesi’nde cadılar tarafından yapıldığı da düşünülmektedir.

9# Naga Ateş Topları

Tayland’daki Mekong Nehri’nden bazen suyun 30-50 metre yüksekliğinde yükselen kıpkırmızı ateş topları patlar ve yok olur. Genellikle Ekim ayında görülen bu fenomene adanmış bir festival bile vardır. Bilim adamları bunu nehirden yükselen gazların iltihabı olarak açıklarken; Yerliler ise ateş toplarının yarı yılan yarı insan olan Naga tarafından gönderildiğine inanmaktır.

10# Vadinin Düşen Kuşları

Hindistan’ın Jatinga Vadisi’nden yaşayan kuşlar vadideki jeolojik anomaliler sebebiyle yarı bilinçli bir halde yer düşmektedir.

11# Baltık Denizi Anomalisi

Baltık denizinde bulunan UFO benzeri bu nesneler kimi bilim insanına göre buzulların erimesi sonucu oluşan yapılar olarak kabul edilirken kimi bilim insanları da bunların Nazilerin 2.Dünya Savaşı’nda kullandığı gizli tesisler olduğunu iddia etmektedir.

12# Ölüm Sarkıtı

Bu olgu, farklı tuzluluk oranına sahip arktik sularda farklı donma sıcaklıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Sarkıt dokunduğu yeri dondurarak ölüme neden olur. 1974 hipotezleştirilen bu olgu 2011 yılında BBC tarafından kazara kayda alınmıştır.

13# Nehirdeki Buz Çemberleri

Nehirdeki girdap akımları tarafından oluşturulan buz çemberleri, bir parça buzun girdap içinde dönerek mükemmel çemberler oluşturması esasına dayanır. Bu fenomen, İskandinavya, Kuzey Amerika, Almanya, İngiltere ve Rusya’da görülmüştür.

Kaynak: brightside.me

Okumaya Başla

Yükselişe Geçenler