in

Teknolojinin Beraberinde Getirdiği En Büyük Hastalık “Nomofobi”

Teknoloji hiç kuşku yok ki insan hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Olumlu yönleri hayat kurtaran teknolojinin, olumsuz yönlerini hiç düşündünüz mü peki? Teknolojinin ortaya çıkardığı önemli bir hastalıktan muzdarip olmadığınızdan emin misiniz peki? Peki ya nomofobi? Daha önce nomofobi’yi duymuş muydunuz?

Nomofobi kısa anlatmak gerekirse cep telefonundan mahrum kalma korkusu olarak tanımlanabilir. “No Mobile Phobia” kelimelerinin kısaltılmasıyla ortaya çıkan nomofobi özellikle genç nesil arasında oldukça yaygın bir hastalık.

nomofo

Hayatımızın vazgeçilmezi haline dönüşen cep telefonlarından bir an bile olsun uzak duramayan, çevresi ile iletişim kurmakta zorlanan insanlar nomofobi hastalarına tipik birer örnek olarak tanımlanıyor.

nomokarikatür

*Karikatür:Uykusuz Dergisi / Yiğit Özgür

Son dönemin en çok artış gösteren psikolojik rahatsızlıkları arasında gösterilen nomofobinin gelecekte asansör, yalnızlık, kapalı alan, yükseklik korkusu gibi önemli fobilerle yarışacak kadar yaygınlaşacağı ifade ediliyor.
İngiltere’de 1200 kişilik araştırma grubunda yapılan deney sonucunda mesaj yoluyla insanların çevresinden koptuğu saptanmış ve bu nesle “baş parmak nesli” adı verilmiştir.
Erkeklerin kadınlara oranla daha çok etkilendiği nomofobi insanların yaşam kalitesini de son derece olumsuz etkiliyor. Uyuşturucu benzeri bir bağımlılığı ifade eden nomofobi ulaşamama korkusu, çevre ile iletişim kopukluğu ve internete girememe korkuları gibi durumları da içinde barındırıyor.
nomofobi
Nomofobi kişilerde panik atak, depresyon ve çarpıntı gibi olumsuz durumları tetiklerken, hastalığa yakalanan insanlar bulantı, titreme, göğüs ağrısı, kusma, ritm bozukluğu gibi semptomlara maruz kalabiliyor.
Siz de sürekli telefonunuzu kontrol ediyor, telefonunuz kapalı olduğunda aşırı öfkeleniyor ya da kısa süre bile telefonunuzu kapatamıyorsanız dikkatli olun.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum yap