in

“Sağlık Elden Gidiyor” Diye Bağıran Bir Vücudun Verdiği 10 Sinyal

Gerçek bir tasarım harikası olan insan vücudu olağanüstü işleyişinin bozulmaya başladığı ilk andan itibaren çeşitli uyarılar yollamaktadır. Kimi zaman bir organ, kimi zaman da tüm bir sistem üzerinden yollanan bu uyarıların tek amacı sorunun bir an önce giderilmesi ve olağanüstü işleyişin tekrar başlamasıdır.

Peki ama bu sinyaller nelerdir?

İşte “Sağlık Elden Gidiyor” Diye Bağıran Bir Vücudun Verdiği 10 Sinyal;

1# Göz altındaki koyu halkalar

Uykusuzluk sebebiyle ortaya çıktığı bilinen koyu renkli halkalar tahmin edilenden çok daha fazlasının belirtisi olabilir. Anemi hastalığının belirtisi olarak da ortaya çıkan koyu renkli halkalar, vücudunuzun istenilen seviyede kırmızı kan hücresi üretilmemesi nedeniyle oluşur.

2# Rengi değişen parmaklar

Parmaklarınızın renginin değiştiğini fark ediyorsanız dikkatli olun. Yavaşlayan kan dolaşımının ve ortaya çıkacak spazmların göstergesi olan bu durum Reynaud Sendromu’na sahip olduğunuzun bir işaretidir.

3# Bulanık görme

Gözleriniz sık sık buğulanıyor ve tabelaları okumakta zorlanıyorsanız, astigmat olmuş olabilirsiniz. İhmal etmeyin, bir göz doktoruna görünün.

4# Görüşünüzde ortaya çıkan lekeler

Aniden ortaya çıkan bu lekeleri bir haftadan fazla görmeye devam ederseniz, bir göz doktoruna danışın. Bu lekeler katarakt belirtisi olabilir ve önüne geçilmediği takdirde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

5# Mide gurultuları

Mide guruldaması, bağırsakta işleyen süreçlerden kaynaklanır. Ara ara yaşanan bu durum gayet normal olarak kabul edilir, ancak sürekli guruldama çok ciddi sağlık sorunlarının işaretidir.

6# Soyulan cilt

Cilt soyulması vitamin eksikliğinin bir işaretidir. Dengeli bir beslenme ile kolayca çözülebilecek bu soruna kaşıntı eşlik ediyorsa, gecikmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Bu kaşıntı mantar enfeksiyonun bir göstergesidir.

7# Kısmi koku kaybı

Yaşın ilerlemesi ortaya çıkan koku kaybı sinir sisteminde yıllar boyunca ortaya çıkan hasarın bir sonucudur. Ancak bu durum genç yaşta ortaya çıkarsa hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Ağır bir soğuk algınlığının ya da viral bir enfeksiyonun sonucu olan bu durumun hiç istenmeyen çok daha ciddi bir sebebi de olabilir.

8# Göz seğirmesi

Gözlerinin aşırı derecede çalışma sebebiyle meydana gelen seğirmelerin önüne geçmek için gözlerinizi soğuk suyla ıslatılmış pamuklu bir bezle silmeniz gerekmektedir. Ancak bu yeterli gelmez ve gözleriniz sürekli olarak seğirmeye devam ederse acil olarak bir nöropatologa görünmeniz gerekmektedir. Bu durumun sinir sisteminde yaşanan ciddi bir sorundan kaynaklanması muhtemeldir.

9# Kulak çınlaması

“Biri beni anıyor” diyerek pek de ciddiye almadığımız bu çınlamalar çok daha ciddi sorunların bir sonucu olabilir. Yüksek sese maruz kalma durumunda yaşanan çınlamalar işitme kaybına yol açacak kadar ciddidir.

10# Omuz ekleminin çıkması

Bazı durumlarda görülen gevşek omuz eklemi kişilerin kollarını alışılmışın dışında hareket ettirmesine neden olur. Spor deformasyonunda ve omuz kemiğinin eklem yerinden çıkması sonucu olan bu durum her ne şekilde olursa olsun oldukça tehlikelidir.

Kaynak: brightside.me