Connect with us

DİZİ - FİLM

Örümcek Adam’ın Yaratıcısı Stan Lee Hayatını Kaybetti

Marvel’in yaratıcılarından Stan Lee 95 yaşında hayatını kaybetti. Örümcek Adam, X-Men, Thor, Demir Adam, Kara Panter ve Fantastik Dörtlü gibi dünyaca ünlü karakterleri ortaya çıkarmıştı.

Stan Lee ya da doğum adıyla Stanley Martin Lieber, 28 Aralık 1922 tarihinde, New York, Amerika’da dünyaya geldi. DeWitt Clinton Lisesi’nde okuyan Lee, bir yandan da yerel iş yerlerinde ofisboyluk yapıyor ve gazete dağıtımlarıyla uğraşıyordu. Yaşıtlarına oranla erken sayılabilecek bir yaşta, 1939 yılında liseden mezun oldu ve iş hayatına katıldı.
Amcası Robbie Solomon’un yardımı ile, ileride Marvel Comics’in temelini oluşturacak olan ve Martin Goodman editörlüğünde çalışan Timely Comics’in pulp eserler çıkartan kısmına giren Lee, buradaki ilk yıllarında ofisteki ufak işleri yürütse de, 1941 yılında ilk kez bir çizgiroman ile okuyucuların karşısına çıkma fırsatı buldu; Captain America. İleriki yıllarda efsane haline gelecek olan çizgiromanın 3. sayısında kendisine yer edinen Stanley Martim Lieber; ön adını ikiye bölerek Stan Lee olarak kullanarak ileride resmi adı olacak lakabını bu eserde ilk defa kullandı. Aynı yılın sonlarında, tamamen kendisine ait ilk süper kahraman karakterini yarattı; Destroyer.

1942 yılında Amerikan Ordusu’na katılan Lee, eğitim amaçlı filmler, sloganlar ve ordu eğitim kitapçıkları hazırladığı askerlik görevinden 1945 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi üzerine ayrıldı ve 1947 yılında, Joan Clayton Boocock ile evlendi.

1950’li yılların başlarında western, bilimkurgu, korku gibi farklı alanlarda çizgiroman senaryoları yazan Lee, 50’lerin sonlarında DC editörü Jılius Schwartz’ın Flash ve JLA gibi süperkahraman temelli eserleri diriltmesi üzerine, Martin Goodman tarafından DC’ye rakip olacak süper kahraman serileri yaratmakla görevlendirildi. Kendinden önceki mükemmel fiziksel ve zihinsel kapasiteleri ile mutlak iyi adamı sembolize eden süper kahraman karakterleri günlük yaşamın sorunları ile boğuşan insani kişiliklere sahip olan kahramanlarla değiştirerek okuyucu profilinin yaş ortalamasını yükseltmeyi başardı.

Lee ve arkadaşı Jack Kirby tarafından yaratılan ilk eser, Fantastic Four oldu. Fantastic Four’u Hulk, Thor, Iron Man, X-Man, Daredevil, Spider Man gibi hepsi klasikleşen bir dizi çizgiroman izledi. Çizgiromanların kapağına klasik olarak yazılan yazar ve çizer isimleri dışında, çinileyen, renklendiren ve konuşma balonlarını yazan sektör emekçilerinin de isimlerini ekleyerek sahne arkasındaki kahramanları okurla buluşturan yazar, ayrıca ileriki tarihte çıkacak çizgiromanların ve yazarların okuyucuya olan mesajlarının bulunduğu bir sayfayı da eserlerine ekleyerek okuyucu ile yayıncı arasında bir bağ oluşturdu.

1971 yılında, Amerika Sağlık ve Eğitim Enstütüsü, Lee’den uyuşturucunun zararları ile ilgili bir yapım hazırlamasını istemesi üzerine, Spider-Man’in üç fasikülünü bu konuya ayırdı. İlk fasikülün yayınlanmasının ardından, Comics Code adlı kuruluş, çizgiromanda uyuşturucu madde gösterilemeyeceği nedeniyle, Amerika’da yayınlanan her çizgiromanda bulunan Comics Code Authority (CCA) damgasının kullanılmasına izin vermedi. Lee bunun üzerine serinin devamını CCA etiketi olmadan piyasaya sürdü; satışların yüksekliği nedeniyle korkuya kapılan CCA ise politikasını gevşetmek zorunda kaldı.

1980’lerden sonra, Stan Lee artık popüler kültürün kahramanlarından birisiydi ve Marvel’ın halka dönük yüzü haline gelmişti. Kaliforniya’ya taşınan Lee, Marvel’ın T.V. şovları ve sinema uyarlamalarının sorumlusu olarak görev alıyordu, bir yandan da çizgi roman senaryoları yazma ve editörlük görevlerine devam ediyordu.

Marvel, 2006 yılında, Lee’nin firmayla çalıştığı 65. yılın şerefine bir dizi yeni çizgiromanı piyasaya çıkarttı. Lee’nin yarattığı Spider-Man, Silver Surfer, D.R. Doom gibi klasik karakterleri, yazarın kendisinin çizgi-karakteri ile birleştiren bu seri büyük ilgi gördü.

Lee, 1995 yılında Jack Kirby Hall of Fame’e kabul edildi, 2008 yılında ise sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e adı kazınarak ölümsüzleşti. National Medal of Arts ve Scream Awards’ın da içinde bulunduğu pek çok ödülün sahibi olan Lee’nin adına, 2 Ekim 2009 tarihinde, Los Angeles ve Long Beach şehirlerinde Stan Lee Günleri düzenlendi.

Yazdığı pek çok çizgiromanda kendisini de hikayenin içine, genellikle arka plan karakterlerinin birisi olarak yerleştiren yazar, Marvel’in pek çok film projesinde de figüran olarak oynayarak beyaz perdenin izleyicilerine sürprizler hazırladı.

2007 yılında gerçekleşen Comic-Con International etkinliğinde, Marvel Legends yazarın aksiyon figürünü piyasaya sunarak koleksiyonerlere en sevilen yazarlardan birisini koleksiyonlarına katma şansını sundu.

Seçme Eserleri; Spider Man, The Avangers, Captain America, Daredevil, The Fantastic Four, Journey into Mystery, Ravage 2099, The Silver Surfer, Solarman, Strange Tales, The Mighty Thor, The X-Man.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİZİ - FİLM

Stranger Things 3. Sezondan Tüyleri Diken Diken Eden Fragman

Bir yaz her şeyi değiştirebilir. Okul sezonu kapandı, havuz sezonu açıldı. Hawkins’te 1985 yazına hoş geldiniz.


Stranger Things 3 yayın tarihini de yazalım: 4 Temmuz’da.

Çocuklar da büyümüş.

Okumaya Başla

DİZİ - FİLM

Kalk Gidelim Dedirtecek En İyi 9 Gezgin Filmi

Bu yazımızda sizin için kendimce en iyi olduğunu düşündüğüm 9 filmi derledim. Filmdeki karakterlerden kimisi şartlar gereği yola çıkmak zorunda kalmış, kimisi yola çıktıktan sonra şartlara uymak zorunda kalmış, kimisi ise tamamen kendi keyfine göre hareket etmiş karakterler. Hikayeleri birbirine benziyor gibi gelebilir, ama aslında çok farklı. ‘Yolda olmak’ deyimini araç olarak değil, amaç olarak kullanmış kişiler. Konuyla ilgili çok film var fakat bu filmler diğerlerinden keskin bir çizgiyle ayrılıyor.

Hem lafı uzatmadan hem de spoiler vermeden filmleri biraz tanıtalım ve interRail Türkiye’ye selam çakıp sloganımızla başlayalım: ”Yol açık, yola çık!”

 

 1. Into The Wild / Özgürlük Yolu 

into_the_wild-MOVIE

Gerçek bir hikayeden derlenen bu filmde, Christopher McCandless (takma adıyla Alexander Supertramp) üniversiteden mezun olduktan sonra iş, aile ve sorumlulukları geride bırakıp biriktirdiği bütün parasını yakıyor ve Alaska’ya doğru uzun bir yola çıkıyor. McCandless, yolculuğu süresince birçok macera ve farklı insanla karşılaşıyor. İnsanın doğaya adaptasyon süresince başından geçen olayların anlatıldığı bu başyapıt, evet kabul ediyorum, finalinde ben de dahil çoğu kişiyi ağlatmıştır.

 

 2. The Way / Yol

3. Wild / Yaban

Cheryl son zamanlarda yaşadığı sorunlu hayat nedeniyle, kendi içsel dünyasını keşfetmek, yaptığı yanlışları anlamak ve hayatını daha yaşanılır kılmak adına 1,100 millik solo bir yürüyüşe çıkmaya karar verir. Zaman zaman geçmişin karabasanları, zaman zaman o an yaşadığı içsel çatışma ve karşılaştığı engebeler, bu yolculuğa neden çıktığını anımsatır. Cheryl hayatının bu zorlu geçidini aşmak için oldukça kararlıdır.

yorum: http://unutulmazfilmler.co/
 4. 127 Hours / 127 Saat

127 saat

Yine gerçek bir hikayeden alıntılanan bu film, başlangıçta dediğim gibi kendi isteğiyle yola çıkan ama sonrasında hayatta kalmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Daha fazla bilgi vermek isterdim ama spoiler vermekten korkuyorum açıkçası 🙂 Gerçekten sürükleyici bir film.

 

 5. The Way Back / Özgürlük Yolu

 

6. Eat Pray Love / Ye Dua Et Sev


Elizabeth acılı bir boşanma süreci yaşamıştır. O güne kadar hep mutlu olduğunu düşünen Elizabeth, boşandıktan sonra dağılmış, kafası karışmış ve umutsuzluğa sürüklenmiştir. Kendini yeniden bulmak ve iyi hissetmek isteyen Elizabeth, yola çıkmaya karar verir. Bu yol İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan bir dünya seyahatine dönüşecektir. h/t

 

7. Barcelona, Barcelona

İki genç Amerikalı, İspanya’da bir yaz geçirirler ve gösterişli bir sanatçı ve onun güzel fakat dengesiz eski eşi ile tanışırlar. Vicky evlenmek üzere olan muhafazakar bir kadındır. Cristina ise cinsel serüvenlere açık özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında doğan aşk ilişkisi çok farklı sonuçlar doğuracaktır.

 8. Seven Years In Tibet / Tibet’te Yedi Yıl

tibet 7 yıl

Uzak Doğu kültürüne benim gibi ilgisizseniz veya merak etmiyorsanız, bu film bakış açınızı değiştirebilir. Film gidişat olarak güzel ama bende diğerlerinden farklı olarak öğretici bir tesir de bıraktı. Yine gerçek kişiliklerin olduğu film izlemeye değer. Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer 2. Dünya Savaşı esnasında ülkesinden ayrılarak Himalayalar’a gider. Orada tutuklanmasından sonra verdiği yaşam savaşının gidişatını izlemek de size kalmış 🙂

 

 9. Im Juli / Temmuz’da

juli

Daniel stajyer bir öğretmendir. Juli is ona aşık bir genç kızdır. Bir yüzük ile Hamburg’da başlayan hikayeleri İstanbul’a kadar uzanan bu iki çılgın hem yolda daha çok kaynaşır hem de Daniel’in kendini bulmasını sağlar. Kesinlikle izlenmesi gereken bir gezgin filmi olan Temmuz’da ayrıca Fatih Akın imzalı.

Okumaya Başla

DİZİ - FİLM

Marvel’in Son Filmi Avengers: End Game’den Taze Fragman

26 Nisan’da vizyona girecek olan Avengers; End Game filminden harika bir fragman geldi. Biz de hemen sizinle paylaşalım istedik. Twitter’da iki saatte 10 milyona yakın izlenilen bu fragmanın Youtube’dan rahatlıkla izleyebileceğiniz versiyonunu sizlerle paylaşıyoruz. İyi seyirler:

Okumaya Başla

Yükselişe Geçenler