Nefesinizi Kesecek Dünyanın En Tehlikeli 14 Yolu

Hız trenine binmiş, bungee jumping yapmış veya bu tarz heyecan ile korku duygularını aynı anda yaşatacak şeyler yapmış herkes ”yüreğin ağza gelmesi” terimini en azından bir kere kullanmıştır. Fakat bu eğlence, kilometrelerce rakıma sahip bir derinliğin, uçsuz bucaksız bir çölün, suyun üzerine veya hatta suyun altına inşa edilmiş olan otoyolların yanında gerçekten hiçbir şey.

Sizinle dünyada hayal edilmeyecek yerlere inşa edilmiş otoyolları paylaşıyoruz. Gerçekten korkunçlar!

Guoliang Tüneli, Çin

Guolian Tüneli 1.2 km uzunluğundadır ve sıradağların içine aynı adı taşıyan köye gitmek için inşa edilmiştir. 1970’lerde, bu tüneli köy sakinleri yaptı ve içindeki ”pencereler” sadece el aleti kullanılarak yapıldı. Tünelin genişliği yaklaşık 4 metre, bu nedenle sürücüler inanılmaz dikkatli olmak zorundalar.

Maeklong Demiryolu Marketi, Tayland

İlk bakışta Maeklong Marketi sadece binlerce tay marketi barındıran normal bir market izlenimi veriyor, ta ki market stantlarının tam içinden geçen bir tren düdüğü duyana kadar. Satıcılar saatte yaklaşık 15 km hızla hareket eden trene yol açmak için mallarını geri çeker ve çadırlarını birkaç saniyeliğine katlar.

Yungas Yolu, Bolivya

Yungas Yolu, Bolivya şehirleri olan La Paz ve Coroico şehirlerini bağlar. Deniz seviyesi üstüne kurulmuş 3,300’den 360 metre yüksekliğe doğru azalan yol birçok kavisten oluşur. Yolun dar olması gerçeği dışında, kamyonlar bile birbirlerini sollamayı beceriyor. Fakat, içlerinden biri çoğunlukla hızını düşürerek geride kalmak zorunda.

Eyre Otoyolu, Avustralya

Otoyola baktığınızda, bunun neresi tehlikeli canım diyebilirsiniz. Fakat, 1,600 km boyunca uzanan sehirden uzak bu Avustralya otoyolu üzerinde olan kazaların sayısı gerçekten çok fazla. Nedeni ise basit: manzara monoton olduğu için sürücüler kullanırken kolaylıkla uykuya dalabiliyor.

”Nose of the Devil” Demiryolu, Ekvator

”Nose of the Devil” demiryolu rakımı 800 metre olan aynı isimli bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Son zamanlara kadar, turistlerin burada faaliyet gösteren vagonlar üzerinde gezmelerine izin veriliyordu fakat şuan bu yasaklanmış durumda.

Pamban Demiryolu Köprüsü, Hindistan

Pamban Köprüsü, aynı adı taşıyan ada ile Hindistana ait anakarayı bağlar. 1964 yılında, köprü Palk Strait’in güçlü rüzgarları tarafından yıkıldı. Bu nedendendir ki şimdi rüzgar ne zaman saatte 55 km hızını aşsa trenler olası tehlike karşısında uyarı sinyali almakta.

Karakoram Otoyolu, Pakistan — Çin

1,300 km uzunluğundaki Karakoram Otoyolu, dünyanın en yüksek rakımlı uluslararası otoyolu olarak bilinir. Bölümlerinden birinin rakımı 4,600 metreden daha yüksektir. Yazın yağan muson yağmurları genellikle yolu yıkar ve heyelana yol açar. Kışın ise otoyol hava koşulları ve olası çığ durumuna karşı kapalıdır.

Passage du Gois, Fransa

Bu ünlü yol, Noirmoutier adası ile anakara Fransa’yı bağlar. Fakat akıntı sırasında, yol 4 metre bir su tabakası ile tamamen kaplıdır ve yol sürücülere gün içinde sadece iki kere açıktır.

Leh-Manali Otoyolu, Hindistan

Leh-Manali Otoyolu, 4’ten 5 km’ye çıkan bir rakıma sahip birçok yüksek dağ geçidi içinde faaliyet göstermektedir. Yol inanılmaz derecede dardır ama bu lokal sürücüleri hıc yapmaktan alıkoymuyor.

Tianmen Dağ Yolu, Çin

99 virajlı 11 km uzunluğundaki yol Budist tapınağının bulunduğu Tianmen Dağının tepesine çıkmaktadır. Bazı bölümlerde, iki şerit arasındaki mesafe 200 metreden azdır bu nedenle sürücülerin aşırı dikkatli olması gerekmektedir.

Salar de Uyuni içindeki yol, Bolivya

Kurumuş Salar de Uyuni içinde yer alan otoyol, 3,650 metre bir rakımda deniz seviyesi üstünde yer alır. Yerel manzara o kadar alışılmadıktır ki, içinde kaybolmak mümkündür ve cep telefonları burada bir işe yaramaz. Tur grubu ile buraya gitmek güvenli olsa da, özellikle geceleri derece -30’a düştüğünden dolayı buraya yalnız gitmekten kaçınmalısınız.

Skippers Kanyon’u içindeki yol, Yeni Zelanda

Sayısız boşluk ve uçurumlar, dik yokuşlar, asma köprüler ve yolun darlığı Skippers Kanyon’undan geçerken karşılaşacağınız tüm süprizlerden birkaçı. Yerel araba kiralama acentaları bile bu yolu keşfetmeye giden kişilere sigorta sağlamamakta.

The James W. Dalton Otoyolu, Alaska, ABD

Bu 666 km’lik otoyolun sadece 175 km’si zift ile kaplı ve sürücü yolun geri kalanını çakıllı olarak sürmeli. Yol üzerinde sadece 3 yerleşke, 3 benzin istasyonu ve sadece 1 tane sağlık merkezi bulunmakta. Yerel polis güçleri, bu yola giren herkesin Alaskanın zorlu şartlarında hayatta kalabilmesi için gerekli görülen her şeyi kontrol etmekte.

“Train to the Clouds,” Arjantin

217 km’lik demiryolu yolculuğu sırasında, tren 21 tünelden, 42 köprü ve viyadükten, 2 dönemeçten, ve 2 zikzaktan geçer. Bu romantik ad, rakımı sayesinde verilmiştir: bazen o kadar yüksekten geçilir ki tren bulutların içinden geçmek zorunda kalır.