Connect with us

HAYVANLAR

Köpeğin Gözlerinin İçine Bakarak Onunla Bağ Kurmak Mümkün

İnsanların en sevgili dostları köpekler ile olan ilişkinin temelinde bir sevgi olduğu zaten belliydi artık resmi araştırmalarla bu bağın tanımlanması da yapıldı. Anne ile çocuklar arasında olan bağlanma sürecinin bir benzeri insanlar ve köpekler arasında kuruluyor ve bu sürecin yolu gözlerinin içine bakmakla başlıyor.
köpeğin gözlerine bakma

Bebek ile anne arasındaki bakışmaların annenin beyninde sevgi hormonu denilen oksitosini harekete geçirmesi aradaki bağı kuvvetlendiriyor. Sevgi hormonu köpekle göz teması kurulduğunda da harekete geçiyor. Aynı durum köpeğin hormonlarında da gerçekleşiyor. Japon araştırmacılar bu durumu köpeklerle sahipleri arasında bir ailevi bağ kurulması olarak yorumluyorlar. Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre bu yakınlaşmayı kurtlar kuramıyor. Çeşitli deneylerde insanlar tarafından yetiştirilen kurtlarda da benzer hormon salgılanmaması da kurtların bu bağı kuramadığı tezini güçlendiriyor. Jon Snow’un kurdu biraz farklı tabii 🙂

Azabu Üniversitesi Veterinerlik Okulu görevlisi Dr Miho Nagasawa “Köpekler, insanlarla ilişkilerinde bağlanma mekanizmasına uyum sağlayabildiği için onlarla ortak yaşamayı başarıyor.” diye durumu özetliyor.

Oy ver

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükselişe Geçenler

Merhaba!

Forgot password?

Hesabın yok mu, hemen açalım! ÜYE OL

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…