Kıskanç Sevgilisine İnat Zayıfladı

Erkek arkadaşlar genelde kız arkadaşlarının zayıflaması yönünde sözler sarf ederler. Ama bu sefer durum biraz farklı gerçekleşti.

Yoğun kilolarından şikayetçi olan Christina Carter kilo vermek istediğini söylediğinde sevgilisi buna çok fazla tepki verdi. Kilo vermemesi yönünde telkinlerde bulunmakla kalmadı, tamamen ona problemler çıkardı. Ameliyat masasına yattığında da ona hiç destek olmadı.

I found this little gem in my drawer the other day: my 'before' swim suit. Same suit. Just not 100 sizes too small anymore. "In any given moment, we have two options: to step forward into growth, or to step back into safety. Growth must be chosen again and again; fear must be overcome again and again." -Abraham Maslow Getting healthy and staying there is a constant battle. A constant fight. It's a daily choice. You have to learn to embrace and love the struggle. When you do this, your new lifestyle changes become your habits. Your habits help you form the new version of yourself. What is one thing you can change today? What is one small habit you can begin to form to work towards your goals? Happy #transformationtuesday

A post shared by Christine Carter (@weightlosshero) on

124 kilogram olarak başladığı diet ve ameliyat sürecini Christina 45 kilogram vererek tamamladı. Tabii bu duruma katlanamayan kıskanç sevgilisi onu terk etti.

Christina Carter şimdi sevgilisiz olsa da çok mutlu. Çünkü istediği kıyafetleri giyebiliyor. Bu konuda ona destek olmayan kıskanan sevgilisi ise resmen onun mutluluğuna taş koymak istemiş. Ne diyelim sağlıklı yaşlara Carter.