in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ KIZGINKIZGIN

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 8 Gıda Kombinasyonu

Yemekleri uygun kombinasyonlarla tüketmek, gıdaların hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Yalnızca uygun yemek kombinasyonları seçerek bile metabolizmanızı hızlandırabilir ve bu yolla kilo verebilirsiniz. Yaklaşan yaz ayları öncesi kışın getirdiği fazla kiloları vermenize yardımcı olacak 8 gıda kombinasyonu;

1# Sebze + Haşlanmış Yumurta

Yapılan araştırmalara göre yumurta karotenoidlerin emilimine yardımcı olur. Karotenoidler sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, vücudunuzu kansere karşı korur ve cildinizi besler. Bir dahaki salata yiyişinizde içine haşlanmış yumurta eklemeyi unutmayın.

2# Ton Balığı + Zencefil

Vücudun boşaltılmasına yardımcı olan zencefil, iltahabı teşvik eden enzimleri de bloke eder. Ton balığı ise karın bölgesindeki yağlanmayı engelleyen Omega-3 yağ asitlerini içerir. Kilo vermek ve karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız bu ikilinin kombinasyonu muhteşem bir seçenektir.

3# Ispanak + Avokado Yağı

Bu iki süper besin, iştahınızı bastırmak için yeni müttefiklerinizdir. Kolestrol düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olan avokado yağı, içerdiği B,E vitaminleri ile de dikkat çekmektedir. Ispanak ise verdiği tokluk hissi ve düşük kalorisiyle avokado yağı için mükemmel bir ortaktır.

4# Mısır + Bakliyat

Araştırmalar hafta bir bakliyat yenilen bir diyetin, yenilmeyene oranla daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bakliyatlı bir diyete mısır eklenmesi ise içerdiği nişasta ile zayıflama etkisini arttırmaya yardımcı olur.

5# Kavun + Kırmızı Üzüm

Doğal bir diüretik olan kavun ile birlikte tüketilen kırmızı üzüm, yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Bu ikilinin birlikte kullanımı şişmelere karşı kullanılacak mükemmel bir silahtır.

6# Tavuk + Arnavut Biberi

Protein bakımından zengin bir yiyecek olan tavuk, uzun süreli tokluk hissi yaratır. Arnavut biberi ise yağ yakmayı hızlandırır ve iştah bastırır. Bu ikilinin karışımı ile yapılan bir yemek hem uzun süreli tokluk hissi sağlar, hem de yağ yakmanıza yardımcı olur.

7# Patates + Biber

Yapılan araştırmalar patatesin tahıllardan daha doyurucu olduğunu ortaya koymuştur. Potasyum açısından zengin olan patatesi yağsız bir şekilde biberle birlikte tüketmek, yeni yağ hücrelerinin oluşumunun önüne de geçer.

8# Kahve + Tarçın

Tarçın iştahı azaltırken, içerdiği antioksidanlar ile vücut direncine katkıda bulunur. Kilo vermeye çalışıyorsanız, güne tarçınlı bir kahve ile başlamak mükemmel bir seçenektir.

Bu kombinasyonlar gibi faydalı olanların yanında, uzak durmanız gereken çeşitli kombinasyonlar da vardır. Örneğin;

# Proteinler ve karbonhidratlar, örneğin hamburger.
# İki farklı protein türü, örneğin pastırmalı yumurta.
# Proteinler ve nişastalar, örneğin tavuklu makarna.
# Nişastalar ve şeker, örneğin ketçaplı patates.
# Şeker ve yağlar, örneğin dondurma ve pastane ürünleri.

Kaynak: brightside.me