in

İsveç’te Altı Saatlik Mesai Projesi Hayata Geçti

İnsanların daha mutlu olmaları, daha fazla para kazanmak için daha fazla çalışmalarıyla doğru orantılıysa ki şu an öyle, bu sistemde bir sıkıntı var. 8 saat çalışma ardı arkası gelmeyen mesailer ve yolda geçen süreyi toplarsak neredeyse yaşamıyoruz.

Geçtiğimiz sene bir haber çıktı piyasaya. İsveç’te mesai saati 6’ya inecek yazıyordu. Hemen hemen hepimiz bunun gerçekleşmeyeceğinden emin yine de gündem olmasından mutlu olarak paylaştık bu haberi.

calisma-isvec

Ama durun bir dakika Stockholm merkezli uygulama geliştirici şirket Filimundus bunu hayata geçirdi.  Çalışanlarının daha verimli hale geldiğini söylüyor. O özel şirket yapabilir diye düşünüyorsanız ekleyelim; çeşitli kamu alanlarında da 6 saat mesaiye geçildi.

6 saat mesaiye geçen Fast Company de durumdan memnun. Şirketin yöneticisi Linus Feldt: “İnsanlar sekiz saat mesai yapınca özel hayatlarına yeterince vakit ayıramıyor. Ayrıca bir insanın sekiz saat boyunca çalışması gerçekten de büyük bir mücadele.”diyor.

Darısı başımıza kısmı biraz zor olsa da en azından para verilmeyen mesailerle savaşmaya başlasak güzel olacak. Umutluyuz.