in , ,

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

İsveçli Firma Çalışanlarına Çip Takmaya Başladı

İsveç merkezli bir şirketin çalışanları ilginç bir uygulamanın konusu haline geldi. Şirkette kullanacakları dijital kimlik kartları yerine, çalışanların derilerinin altına çip yerleştiriliyor.

Radyo frekanslarını kullanarak kimlik tanımlamaya yarayan bu çipler el derisine sokuluyor, çalışanlar ise elleriyle otomatik kapıları açıp şifreli makineleri otomatik olarak kullanabiliyorlar.

Epicenter adlı İsveçli yüksek teknoloji ofis grubundan yapılan uygulamaya toplamda 400 kişi katılmış. Amaç ise hem zamandan kazanmak hem de “daha güvenli” bir çalışma ortamına sahip olmak.

‘PİRİNÇ TANESİ BÜYÜKLÜĞÜNDE’

Buluşu ofis ortamına uyarlayan CEO Patrick Mesterton amaçlarından bahsetti:

“Çip büyük bir pirinç tanesi boyunda. Yaklaşık 12 milimetrelik mikro çip bir şırınga yardımıyla derinizin altına yerleştirilerek bir RFID kodu yolluyor. Bu kod çevrenizdeki teknolojilerle iletişime geçebilmenizi sağlıyor. Çipinizi kullanarak kapıları açabiliyorsunuz, yazıcıların güvenlik şifresini kırabiliyor, hatta cep telefonlarıyla iletişime geçip, iş kartınızı ve tüm irtibat bilgilerinizi bir başka telefona aktarabiliyorsunuz.”

TR Sputnik