in ,

17 Yaşında ABD’deki Üniversiteden Mezun Olan İsmail Günaçar’ın Gururlandıran Hikayesi

Bu ülke çok büyük potansiyele sahip binlerce insanla dolu, ne yazık ki bir kısmı soluğu imkansızlıklardan yurt dışında almış ama oradan da olsa göğsümüzü kabartmaya, bizi gururlandırmaya devam ediyorlar. Prof Dr Aziz Sancar‘ın Nobel Ödülü; onun hemen sonrasında Prof Dr Vamık Volkan‘ın psikanaliz dalında ödül alması da gururlandığımız güzel anlardan bazıları. 17 yaşında Cincinnati Üniversitesi’nden mezun olarak üniversitenin en genç mezunu olan İsmail Günaçar da son gurur kaynağımız oldu diyebiliriz.

ismail günaçar

 

Türkiye doğumlu İsmail Günaçar,  4-5 yaşlarındayken babasının kararıyla ABD’ye yerleşti. Eğitim hayatına başlamasıyla İsmail’in ne kadar çalışkan ve zeki olduğu anlaşıldı. İsmail o kadar hızlı ilerledi ki 13 yaşında Cincinnati Üniversitesi’nde ilk derslerini almaya başladı. Videoda izleyeceksiniz öğretmenleri onun bir yıl içerisinde 5 şeref derecesi birden almasını büyük bir hayranlıkla anlatıyor.

İsmail ise başarısını çok çalışmasına borçlu olduğunu söylüyor.  “Ben kesinlikle özel birisi değilim. Süper bir zekamın olmadığını ve dahi olmadığımı da biliyorum. Yalnızca arkadaşlarımdan çok daha azimliyim” 

en genç mezun

Üniversitenin 196 yıllık tarihindeki en genç mezun olan İsmail, ABD tarihinde de 2. sırada. Yani sanmayın ki orada herkes olabiliyor. Bu gerçekten gurur dolu bir an. İsmail’in mezuniyet hikayesi ise kendi açıklamalarıyla böyle:

“Üniversiteye başvurduktan sonra aldığım tüm dersler geçerli sayıldı ve geriye kalan birkaç dersi de vererek 17 yaşımda üniversitenin bio-kimya bölümünden mezun oldum”