in

KIZGINKIZGIN DUYGULUDUYGULU ÇOK KOMİKÇOK KOMİK ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Edison’un 6600 Volt Elektrik Vererek Reklamına Kurban Ettiği Fil Topsy

1,500 kişi, 4 Ocak 1903 günü, New York şehrinin lunaparkları ile meşhur Coney Adası’nda toplandı. Nedeni ise Topsy adında bir fildi.

Topsy, 1875 yılında Forepaugh sirki tarafından ABD’ye getirilmişti ve sirkle birlikte, Amerika’nın dört bir köşesinde, yaptığı şovlar ile, binlerce izleyiciyi eğlendirdi.

Ama ne yazık ki onun büyük bir sorunu vardı: 3 tonluk öfkesi! Topsy, son üç yıl içinde, 3 bakıcıyı öldürdü. Son kurbanı, ona yanan sigara yedirmeye çalışan içkili bir bakıcıydı.

Sirk, fili, Coney Adası’nda bulunan hayvanat bahçesine yolladı. Olaya bakan mahkeme, Topsy’ye ölüm cezası verdi. Halka açık bir alanda asılarak idam edilecekti. Bu haber üzerine,

Hayvan Severler Derneği, filin asılmasının zalimce bir yöntem olduğu konusunda protesto yapmaya başladı. Bu nedenle mahkeme, Topsy’inin idamı için alternatif bir yol düşünmeye başladı.

Ve meşhur mucit Thomas Edison devreye girdi, alternatif akımın zararlı olduğunu göstermek ve Tesla’ya bir zarar vermek için kolları sıvadı. Elektrik verilme önerisini ortaya atarak Topsy’nin celladı olarak atadı.