Her Kadının İzlemesi Gereken Eşsiz Güzellikte 18 Film

Genel kanının aksine böyle bir liste yaptığımızda sadece aşk filmleri listeyi süslemeyecek. Bu listede varoluş mücadelesi veren kadınlar, erkeklerin dünyasına direnen kadınlar ve kendi dünyasında ikilemler arasında kalan kadınlar da var.
1-All About My Mother – Annem Hakkında Her Şey – IMDB: 7.9

All About My Mother
All About My Mother

Oğlu Esteban’ın bir kaza sonucunda ölmesinden sonra annesi Manuela onun devamlı yanında taşıdığı defterini okuyor. Şöyle bircümleye takılıyor gözleri : “Dün gece annem bana bir fotoğraf gösterdi. Yarısı yırtılmıştı. Benim hayatımın da aynı yarısı eksik gibi hissettim.”. Esteban bu cümlesiyle babasını kastetmiştir aslında. Manuela ona babasının kim olduğunu hiç söylememişti. Çünkü daha yeni yeni büyüyen bir çocuğa bunu açıklamak biraz zordu. Esteban’ın babasının göğüsleri annesininkilerden daha büyüktü ve adı da Lola’ydı.Pedro Almodovar’ın yeni filmi de oldukça mizahi ve yerinde duramayan bir film.

2- Atonement – Kefaret – IMDB 7.8

Atonement
Atonement

1935 yazının en sıcak gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia’nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge’den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner de kızı gözlemektedir.

O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır.

Booker Ödüllü yazar Ian McEwan’ın en yetkin kitabı olan Kefaret, edebiyat çevrelerinin alkışladığı bir başyapıt. Çocukluğu, aşkı, savaşı, İngiliz toplumunu ve sınıf ayrımını akıcı, etkileyici bir anlatımla sunarken utanç ve bağışlama, kefaret ve günahları hoşgörmenin güçlüğü üzerinde düşünmeye yöneltiyor.

3- Bridget Jones’s Diary – Bridget Jones’un Günlüğü – IMDB: 7.7

Bridget Jones’s Diary
Bridget Jones’s Diary

30’lu yaşlarını süren bekar genç bir İngiliz kadın. Kilosundan, sağlığından, sigara ve içki içmesinden ve en önemlisi yaşamındaki erkeklerden şikayetçi. Tek dayanağı seks, ilişkiler, sağlıklı yaşam hakkında başucu kitapları ve tüm sırlarını paylaştığı dert ortağı bir kaç arkadaşı. Yeni yılla birlikte hayatını kontrol altına alma hedefiyle bir günlük tutmaya başlıyor ve başucundaki en kışkırtıcı, yaratıcı, isterik kitabı oluşturmaya başlıyor. Sonunda iki erkek arasında bocalayan kadın kahramanımız ‘hayallerim, aşkım ve ben’ esprisiyle aralarında bir seçim yapma aşamasına geliyor.

4- Closer – Daha Yaklaş – IMDB: 7.3

Closer
Closer

Natalie Portman, Jude Law, Clive Owen’ın başrollerinde yer aldığı Amerikan filmi.

5- Cracks – IMDB: 6.7

Cracks
Cracks

1934 İngiltere’sinde seçkin bir kız okulu olan St. Mathilda’da bir grup öğrencinin okulun dalış eğitmeni Bayan G ile farklı ve daha samimi bir öğretmen-öğrenci ilişkisi vardır. Özellikle grubun lideri Di, Bayan G’ye büyük bir hayranlık beslemektedir. Ancak elit bir aileye mensup güzel İspanyol öğrenci Fiamma’nın gelişiyle bu düzen yavaş yavaş altüst olmaya başlar. Fiamma çok güzel olduğu kadar bilgili, kültürlü, gizemli ve hüzünlüdür. Bu da beraberinde hayranlığı, kıskançlığı, aşkı ve şiddeti beraberinde getirecektir. 

6- Fried Green Tomatoes – Kızarmış Yeşil Domatesler – IMDB: 7.6

Fried Green Tomatoes
Fried Green Tomatoes

Fannie Flagg’ın ünlü romanından uyarlanmış bir dram-komedi.

7- Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti – IMDB:8.2

Gone with the Wind
Gone with the Wind

Rüzgar Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell’ın Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir.

Film 14 dalda Oscar’a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır.

8- Love Me If You Dare – Cesaretin Var Mı Aşka? –  IMDB: 7.7

Love Me If You Dare
Love Me If You Dare

Fakir bir göçmen kız olan Sophie normlara uymayan karakteri nedeniyle çevresi tarafından pek de sevilmemektedir. Annesi kanser olan ve artık gün sayan Julien ise küçük yaşta annesini kaybetmek gibi bir acıyı göğüslemeye hazırlanmaktadır. Bir gün tesadüfen tanışırlar ve cesaret üzerine kurulu, hiç bitmeyen, her ortama uygulayabildikleri bir oyunla hızla arkadaş olurlar. Bu kışkırtıcı oyunları, zamanla basit bir oyun olmaktan çıkıp birbirlerine cesaret aşılamalarını sağlayan bir yaşam biçimine dönüşür. Büyüdükten sonra oyunlarının aşka dönüştüğünü hisseden çift, aşkın mahvedici etkisine kapıldıkça oyunları da daha tehlikeli bir hal alacaktır.

9-My Blueberry Nights – IMDB: 6.7

My Blueberry Nights
My Blueberry Nights

10- My One and Only – Her Şeyim  IMDB: 6.6

My One and Only
My One and Only

11- Sleeping with the Enemy- Yatağımdaki Düşman – IMDB:  6.1

Sleeping with the Enemy
Sleeping with the Enemy

BAŞROLLER: Julia Roberts, Elizabeth Lawrence, Nancy Fish.

Kocasının bütün isteklerini kusursuz bir şekilde yerine getiren güzel ve mükemmel bir ev hanımı Laura…Yakışıklı, başarılı ve baştan çıkarıcı şekilde ince düşünceli Martin…Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir evliliğe sahip olduğu düşünülen bu çiftin kapalı kapılar ardındaki yaşantıları bambaşka… Laura’nın yaşamını hasta ruhlu obsesif kocası Martin cehenneme çevirince bu baskıya dayanamayan kadın sıradışı bir planla kocasından kaçmanın bir yolunu bulur. Fakat sapkın kocasının nefesi her an ensesinde olacaktır… Siz IMDB puanını boşverin 🙂

12-Stepmom – Üvey Anne – IMDB:6.7

Stepmom
Stepmom

13- The English Patient – İngiliz Hasta – IMDB:7.4

The English Patient
The English Patient

Laszlo Almays bir harita yapımcısıdır ve sahra çölünün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlidir.2. dünya savaşında geçen hikayede bir uçak kazasında Almays’ın vucüdunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer.Ona bakacak kişi Hanna adında bir hemşiredir.Eski bir italyan manastıran kalmaya başlayan Almays gizemli geçmişini hatırlamaya başlar.

14- The Hours –  Saatler – IMDB:7.6

The Hours
The Hours

1929’da, Virginia Woolf (Kidman) romanı ‘Mrs. Dalloway’i doktorlarının ve ailesinin gözetiminde yazmaya başlamıştır. 1951’de Laura Brown (Moore) kocasına surpriz bir doğum günü planlamakta, fakat Woolf’un romanını okumaktan kendini alamamaktadır. 2001’de ise Clarrisa Vaughn (Streep), AIDS’ten ölmek üzere olan bir arkadaşı için ödüllü bir parti düzenlemektedir. Bu üç hikâye aslında Woolf’un yazdığı, Brown’un okuduğu,Vaughn’un yaşadığı bir yerlerde kesişmektedir.

15- The Mirror Has Two Faces – Aşkın İki  Yüzü – IMDB: 6.4

The Mirror Has Two Faces
The Mirror Has Two Faces

Barbra Streisand’ın hem yönettiği, hem oynadığı, hem de yapımcılığını üstlendiği 1996 yapımı bir romantik komedidir. Başrollerini Streisand’la birlikte Jeff Bridges ve Lauren Bacall paylaşmaktadır.

16- The Painted Veil – Duvak – IMDB:7.5

The Painted Veil
The Painted Veil


Somerset Maugham’ın klasik romanı The Painted Veil’e dayanan film 1920’lerde genç bir İngiliz çift arasında geçen bir aşk hikayesini konu alıyor: Üst sınıfa mensup bir kadın olan Kitty, orta sınıfa mensup bir doktor olan Walter’la yanlış nedenlerden ötürü evlenmiştir. Çift Şanghay’a gider ve genç kadın burada bir başkasıyla aşk yaşar. Walter karısının bu sadakatsizliğini öğrenince, intikam almak amacıyla, Çin’in ölümcül bir salgının kol gezdiği, ücra bir kasabasından gelen iş teklifini kabul eder ve karısını da beraberinde götürür

17-The Reader – Okuyucu – 7.6

The Reader
The Reader

2008 yapımı The Reader filmi Bernhard Schlink’in 1995 tarihli aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır…Kate Winslet, başlangıçta rol için ilk düşünülen isimdi. Fakat aynı zamanda Revolutionary Road filminde de yer aldığı için Nicole Kidman onun yerini aldı. Bir ay sonra çekimler başladığında Kidman hamileliği yüzünden rolden çekildi ve Winslet tekrar kadroya katıldı.Geçtiğimiz aylarda The Reader’ın çekimleri durdurulmuştu. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen filmin Sachsenhausen Toplama Kampı’nda yapılacak olan çekimlerine Alman yetkililer tarafından izin verilmedi

18-White Oleander – Beyaz Zakkum- IMDB: 7.2

White Oleander
White Oleander

White Oleander, her biri kendi kanunlarına, tehlikelerine, öğrenilecek kendi ağır derslerine sahip- bir seri Los Angeles yetimler yurdundaki zorlu serüveni bir öz-keşif yolculuğuna dönüşen Astrid adlı kızın unutulmaz hikayesini anlatıyor.

Film özetleri: Filmler.com, Vikipedi.com ve  Sinemalar.com’dan derlenmiş, film seçkisi Birghtside.me tarafından yapılmıştır.