Connect with us

TEKNOLOJİ

Hayır, Şaka Değil! Hyundai’den Yürüyebilen, Merdiven Çıkabilen Araba

Hyundai’nin Project Elevate diye duyurduğu bu proje araba tarihine geçecek kadar ilginç.
Hem yürüyebiliyor hem de merdiven çıkabiliyor.

Proje şu an konsept olarak onaylı. 360 derece dönebilen ve içeri çekilebilen tekerleklere de dikkat.

Daha çok sel, kasırga gibi doğal afetlerde hayat kurtarması beklenen Hyundai Elevate, yüksek yerlere kolayca tırmanabiliyor ve çukurlara girebiliyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEKNOLOJİ

KORKUTUCU: Bu Site Her Tıkladığınızda Hiç Var Olmayan Bir İnsanın Suratını Üretiyor

Yapay zeka ile neler yapılabileceğini henüz tam olarak bilemiyoruz. Yapay zeka bile olmayan ürünlere yapay zeka diyorlar ama yapay zeka aslında bambaşka bir şey.

Bu site ise işi başka bir boyuta taşımış. Siteye her girişinizde size aslında hiç olmayan bir insanın fotoğrafını üretiyor.

Üstteki fotodaki iki insan aslında yok.

Buyrun bir video ile mantığı görün:

Siteye bakmak isterseniz:
https://thispersondoesnotexist.com/

Okumaya Başla

TEKNOLOJİ

Evde Konuştuklarınız İnternette Size Reklam Olarak Gösteriliyorsa Tek Yapabileceğiniz Bu

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, sosyal medya veya web sitelerinde gezinirken sohbet esnasında konuşulan ögeyle ilgili içerikle karşılaşılmasının akıllı cihazlar tarafından kullanıcıların dinlenildiği şüphesini akla getirdiğini belirterek, “Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor.” dedi.

Atalay, AA muhabirine, akıllı cep telefonlarının ortamda konuşulanları düzenli olarak dinlediğine ilişkin çeşitli iddiaların olduğunu anımsatarak, söz konusu uygulamanın hedefli reklam oluşturma amacıyla yapıldığı yorumlarının bulunduğunu söyledi.

Kişilerin sohbet ortamlarında yaptıkları konuşmalara ilişkin reklamların, sosyal medya hesaplarına gelmesi üzerine “Biri bizi dinliyor” iddialarının gündeme geldiğine dikkati çeken Atalay, “Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde ‘ortamdan ses kaydı yapabileceği’ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var.” diye konuştu.


Şirketlerin, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla web sitelerinde ve uygulamalarda etkinliğe katkıda bulunmak için giderek daha gelişmiş teknoloji kullandıklarına dikkati çeken Atalay, “Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor.” ifadesini kullandı.

Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Atalay, söz konusu cihazlarda kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılmasıyla casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde korunmanın sağlanabileceğini bildirdi.

Atalay, yaşamı kolaylaştıran teknolojinin, aynı zamanda insan hayatını kabusa çevirebileceği uyarısında bulunarak, burada yerliliğin öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

Okumaya Başla

TEKNOLOJİ

Büyük Hata! FaceTime’da Aradığınız Kişi Telefonu Açmasa da Sesini Duyabiliyorsunuz

Teknoblog’un haberine göre, Apple’ın FaceTime platformunda ciddi bir hata tespit edildi. Buna göre, iOS 12.1 sürümünün yüklü olduğu bir iPad veya iPhone ile bir kişi FaceTime üzerinden arandığında, o kişi çağrıya cevap vermese de sesi duyulabiliyor.
Konuyla ilgili Twitter’da dolaşan bir video söz konusu hatanın nasıl işlediğini gösteriyor.

Bir kişi FaceTime Video ile arandığı sırada, kişi kendi telefon numarasını görüşmeye eklediğinde, FaceTime bunun aktif bir konferans görüşmesi olduğunu düşünüyor ve aranan kişinin sesini, daha cevap vermemiş olsa bile iletiyor.

Dahası, aranan taraf çağrıyı reddetse bile, sesin gönderildiği belirtiliyor.
The Verge sitesinin Apple’dan aktardığı bilgiye göre, şirket bu durumdan haberdar ve bu hafta içinde yayınlanacak bir yazılım güncellemesiyle birlikte sorun çözüme kavuşturulacak.

Şu an için kullanıcılar açısından yapılabilecek en güvenli adım ise FaceTime’ı cihazlarında etkisiz hale getirmek.

Okumaya Başla

Yükselişe Geçenler