Connect with us

KENDİN YAP

Hayatınızı Kolaylaştıracak Bulaşık Makinesi Önerileri

Mutfakta işlerimizi kolaylaştıran bulaşık makinelerini hem temiz tutup, hem de daha verimli kullanmanız mümkün.. İşte günlük yaşantınızda mutlaka kullanmak isteyeceğiniz önerilerimiz;

1# Durulama işlemini patatesle deneyin

Bulaşık makinenizin üst kısmına patatesleri dizin ve durulamayı başlatın. İşlem bittikten sonra kirlerin gittiğini göreceksiniz.

2# Lekeleri yok etmek için limon suyunu kullanın

Deterjan koyduğunuz bölmeye limon suyu koyun. Limonun asidi makinenizdeki lekeleri daha kolay çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

3# Küçük mutfak eşyalarınızı bir bezle makineye atın

Plastik kapak ve kenarlardan düşebilecek küçük eşyalarınızı tel örgü bir bezle makineye atarsanız size kolaylık sağlayacaktır.

4# Tıkacınızda kalmış yemek kalıntılarını temizleyin

Bulaşık makinenizin alt rafının altında çıkarılabilir bir tıkaç vardır; musluğun altında durulayabilir ya da yapışkan şeyleri havlu yardımıyla çıkarabilirsiniz.

5# Küçük kalıntıları çıkarmak için diş fırçası kullanın


Tıkacınızdaki küçük yapışmış kalıntı ve tortuları havluyla çıkarmanız zor olacaktır. Bunun için kullanmadığınız diş fırçanızdan yardım alabilirsiniz.

6# Yoğun bir temizlik için sirke ile makinenizi çalıştırın

Sirke kir, kireç ve tortuları temizlemede harika bir çözümdür. Üst kısma 2 bardak sirke koyarak yapacağınız bu işlemde deterjan kullanmayın. Kurutmayı da kapatmayı unutmayınız.

7# Evinizde bulaşık tabletleri yapın

Boraks, çamaşır sodası, tuz ve birkaç diğer malzemeyle evinizde bulaşık makineniz için tabletler yapabilirsiniz. Hem katkı maddesiz hem de daha sağlıklı olacaktır.

8# Ön temizlik yapın

Bulaşık makinesine yerleştirmeden önce güveç çanağı gibi olan bulaşıklarınıza ön temizlik yapınız

9# Çatal, bıçak ve kaşıklarınızı karışık dizmeyin

Çatallar bir yana, kaşıklar bir yana olmak üzere dizerseniz makinenizi boşaltırken kolaylık olur. Bıçaklarınızı da ters dizerseniz çıkartırken görünmez kazalara sebep olmaz.

10# Kep şapkalarınızı makinede yıkayın

Basket, kep şapkalarınızı bulaşık makinesinde yıkarsanız şekli ilk aldığınız gibi olacaktır. Soğuk suyla normal yıkama işlemini seçiniz ve şapkayı üst rafa koyunuz. Kurutma işlemini kapatmayı unutmayınız, durulamadan sonra şapkayı çıkarıp açık havada kurumasını sağlayınız.

11# Bulaşığa başlamadan önce lavabonuza sıcak su dökün

Makinenizi başlatmadan önce lavabonuza sıcak su dökerseniz, makine çalıştığında sıcak suyla başlayacaktır. Bulaşıklarınızın soğuk suyla temasını engelleyecek olan bu işlem, özellikle soğuk kış aylarında gerçekten çok önemlidir.

12# Oyuncak, fırça ve terliklerinizi makinede yıkayın

Hem çocuğunuzun oyuncaklarını dezenfekte edip hem de saç fırçalarınızı, terliklerinizi temizlemek mi istiyorsunuz? bulaşık makineniz size bu olanağı sunuyor.

13# Süngerlerinizi arındırın

Sünger, temizlik fırçalarınızı üst rafa dizerek steril hale getirebilir ve kirlerden arındırabilirsiniz. Sıcak suyla deterjan ile normal yıkamayı açabilirsiniz.

14# İlk alt raftaki bulaşıkları çıkarın

Bulaşık makinenizden kuruları çıkartırken ilk alt rafı çıkarmanızı tavsiye ederiz. Üst rafta içinde su kalmış bir bulaşığın alttakilerini etkilememesini sağlamış olursunuz.

sondakika.com

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KENDİN YAP

Sokağa Terk Edilmiş Hayvan Dostlarımızı Koruyan Proje: Beni Unuttunuz

Bodrum’da faaliyetlerini sürdüren Toprak Ajans’ın önderliğinde hazırlanıp geliştirilen “Beni Unuttunuz” adlı sosyal sorumluluk projesi, Bodrum Hayvan Hakları Derneği ve Bodrum Belediyesi’nin de destekleriyle hayata geçirildi.

Bodrum’da terk edilen canların sesini onları terk edenlere duyurmak, sevgi ve ilgiden eksik kalan bu can dostlarımıza dikkat çekmek amacıyla oluşturulan proje, kısa sürede yoğun ilgi gördü. Sokağa terk edilen canları sahiplendirmek için @beniunuttunuz adıyla kurulan sosyal medya sayfalarıyla başlayan çalışma; billboard, raket ve maketlerden oluşan duyuru kanalları aracılığıyla toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Yaz aylarında nüfusun yoğunlaştığı Bodrum yarımadasında, sahipsiz ve sokağa terk edilmiş hayvan sayısının artması nedeniyle Toprak Ajans’ın himayesi altında başlatılan çalışmaya Bodrum Hayvan Hakları Derneği ile Bodrum Belediyesi destek veriyor. Özellikle sokağa atılmış, terk edilmiş hayvanları yeniden sahiplendirmeyi hedefleyen proje için hazırlanan kısa videolar, sosyal medyada ilgi görüyor.

Günümüzde çok sayıda insanın kullandığı sosyal medya mecralarından başlayan proje, sokak hayvanlarına dikkat çekerek vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor.

Projenin önemine değinen Toprak Ajans Yetkilileri, “Sosyal medyadaki bu sayfalarımızda, terk edilmiş sevimli dostlarımızla ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Sizler de bu sayfaları takip ederek projemize destek olabilirsiniz. Gelin hep birlikte sessizlerin sesi, umutsuzların umudu olalım. Şimdiden çok teşekkürler” dedi.

Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Bodrum Belediyesi’nin her koşulda sevimli dostların yanında olmaya çalıştıklarını ifade ettiği açıklamasında, “Bu tür projeler, gönüllüler olarak bizleri daha da motive ediyor. Uzun yıllardır hayvanların sahiplendirilmesi ve sokağa terk edilmiş hayvanlarla ilgili bilinç oluşturmak için dernek gönüllüleriyle ve bizi her zaman destekleyen hayvansever dostlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Toprak Ajans’ın ön ayak olduğu ve Bodrum Belediyesi’nin büyük destek verdiği bu güzel proje sayesinde de çalışmalarımızı çok daha yönlü ve iyi bir şekilde sürdüreceğimize inanıyorum” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da çalışmanın tüm ülkemize ve dünyaya örnek bir proje olduğunu belirterek, “Maalesef ki Bodrum’da sokağa terk edilmiş canlara rastlıyoruz ve Bodrum Hayvan Hakları Derneğimizin de destekleriyle bunları tespit ettiğimizde, gerekli bakımlarını belediyemiz barınağında yaparak onlara her zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu güzel projenin amacı ise öncelikle toplumumuzda bu konuda bilinç oluşturmak ve sokağa terk edilmiş canlarımızı sahiplendirerek onlara umut olmak” diye konuştu. – MUĞLA

Kaynak: İHA

Okumaya Başla

KENDİN YAP

Evini Güzelleştirmek İsteyen Herkesin Kolaylıkla Yapabileceği 10 Yaratıcı Ürün

Çok masraf yapmadan evinizi güzelleştirmek istiyor, fakat bunu nasıl yapacağınızı bir türlü bilemiyorsanız…Bu içeriğimiz tam size göre. Evdeki kullanılmayan malzemeleri kullanarak ya da çok uygun fiyata alacağınız ürünlerle evinizi güzelleştirmek tercih edebileceğiniz 10 yaratıcı ürün önerisini sizler için bir araya getirdik.

İşte Evini Güzelleştirmek İsteyen Herkesin Kolaylıkla Yapabileceği 10 Yaratıcı Ürün;

1# Aynanızı sıradanlıktan kurtaracak muhteşem bir karton çerçeve üretebilirsiniz.

2# Fincan ve kaselerini farklı desenlerde boyayarak uzun süreli kullanım sağlayabilirsiniz.

3# Estetik bir kutunun içine saklayabileceğiniz şarj merkezi yapabilirsiniz.

4# Anılarınızı tekrar tekrar yaşayabileceğiniz yaratıcı bir fotoğraf çerçevesi oluşturabilirsiniz.

5# Kablo şehri

6# Çatal ve bıçakların için kullanacağınız sıradışı bir raf yapabilirsiniz.

7# Şık bir saksı yapmanızın en kolay yolunu siz de keşfedebilirsiniz.

8# Biraz yapıştırıcı kullanarak dantellerinizi muhteşem bir avizenin parçası yapabilirsiniz.

9# Dolap kapaklarının ve çekmecelerin çarpmasını önleyecek muhteşem icatla gürültüden kurtulabilirsiniz.

İnce dilimlere bölünmüş silgiyi tutkal ya da benzeri bir ürünle sürdükten sonra çerçeve yapıştırın. Bu küçük numara çarpmaların ve oluşacak gürültülerin önüne geçecektir.
10# Biraz yapıştırıcının yardımıyla gerçekten taşlardan yapılmış lüks bir paspas yapabilirsiniz.

Kaynak: brigtside.me

Okumaya Başla

KENDİN YAP

Evde terrarium nasıl yapılır?

Teraryumu çiçekçilerde görmüşsünüzdür. Temalı ve görseli olan çalışmalar bir araya geldiğinde gerçekten harikalar ortaya çıkıyor. Ben de kendi terrariumumu kendim yapmak istedim. Çok orijinal olmasa da evimde gayet iyi durduğunu düşünüyorum. En önemlisi ise kendi hayal gücümü kullanarak yapmış olmam.

Sizler de evlerinizde farklı konseptlerde teraryumlar yapabilirsiniz. Öncelikle yapmak istediğiniz konsepti belirleyin. Bitki teraryumumu yapacaksınız, dekoratif mi olacak karar verin. Ben deniz temalı bir terrarium yaptım. Şimdi size oluşum aşamalarından bahsetmek istiyorum.

  • Temamı seçtim.
  • Gerekli olan malzemeleri alışveriş merkezleri, pet shop gibi farklı yerlerden temin ettim.
  • Vazomun içerisine aldığım çakıl taşlarını 30 derecelik bir eğimle döktüm.
  • Eğim olan yerde aldığım mumu eriterek deniz oluşturdum. (Jel mum ile de yapılabilir) 3 farklı renkteki mumu kendi aralarında sıcakken karıştırdım.
  • Üzerine gemiyi mum sıcakken yerleştirdim.
  • Deniz kabuklarını silikon tabancası ile köşeye yerleştirdim.
  • Deniz bitkisi olarak yeşillikleri, silikonla deniz kabuklarının aralarına yerleştirdim.

Bu şekilde terrariumumu oluşturmuş oldum. Daha büyük vazolarda daha geniş bir tema işlenebilir. İlham kaynağınız, odanızın rengi, yeni yıl, doğa, deniz ve daha bir sürü şey olabilir. Yeter ki siz birşeyler çıkarmak isteyin evdeki bardaktan ya da vazodan bile yapabilirsiniz. Temanız için gerekli objeleri de evdeki malzemelerden kullanabilirsiniz.

Amaç belirli bir tema oluşturup onu hayata geçirmek şimdiden kolay gelsin.

Keyifle bir terrarium yapmanız dileğiyle…

Okumaya Başla

Yükselişe Geçenler