in

İnsanlığın Yeni Keşfi: Hamamböceği Sütü

Adını duyunca içinizde bir ürperme oldu diye tahmin ediyoruz ama hamamböceği sütü bu zamana kadar fark etmediğiniz ve günlük protein ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayacak şey olabilir. Hamamböceğinin atom bombası saldırısından bile kurtulabildiğini, hiçbir besin olmadan bir ay yaşayabildiğini duyanlar eminim buna şaşırmamıştır.

Bilim insanları Pasifik Beetle Hamamböceğinin yavrusunu beslerken onu hızlı bir şekilde büyüten ve kilo alıp güçlenmesini sağlayan bir süt kullandığını farkettiler. Bu süt protein, yağ ve şeker açısından inek ve manda sütünden 3 kat daha değerli.

hamambocegisutu
Bilim insanı Chavas bu minik böceklerin çıkardığı sıvının tam olarak süt değil de o minvalde kullanılabilen bir kristal sıvı olduğunu aktardı. Henüz insanların tüketimine uygun değil. Bu sıvı ve özellikleri hakkında derin bir araştırma yapıyorlar. Bu şekilde yavrusunu besleyen Diploptera Punktata türünde araştırmalar devam ediyor.

Peki bu sıvının tadı nasıl diye merak ediyorsanız hemen iletelim. Protein, esansiyel amino asitler, lipidler ve şekerlerin yoğun olduğu bu sütün tadını denemek için de kendi aralarında bir yarışma yapmışlar. Leonard Chavas kaybetmiş ve sütü denemiş. Aslında tadı pek bir şeye benzemese de ballı dondurmayı andırdığını söylüyor.

CNN International