in

Haksız Rekabet Yarattığı Gerekçesiyle Booking.com’un Hizmetlerinin Durdurulmasına Karar Verildi

TÜRSAB’ın yayınladığı bilgiye göre Booking.com’un faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’ne 2015/1174 E. dosya numarası ile açılan dava 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşma Booking.com alehine sonuçlandı ve TÜRSAB’ın istediği tedbir kararı kabul edildi.

Booking.com için alınan kararın kısa sürede uygulanacağı ve siteye erişimin kesileceği ifade edildi. Alınan karar sonrası bir süredir sıkıntı yaşayan turizm sektörünün ve Booking.com iş ortaklarının olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

“Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.”

Açıklaması ile duyurulan karar sonrası neler yaşanacak. Hep birlikte göreceğiz.