Güzel İnsanlarımız Yıldırım Yüzünden İnekleri Telef Olan Yaşlı Çift İçin Seferber Oldu

Sosyal medyada dün bir fotoğraf ortaya çıktı. Hepimizi üzen fotoğrafta yaşlı bir çiftimiz yıldırım çarpası sonrası telef olan ineklerine sarılıp ağlıyordu. Bu fotoğrafı gören herkes yardım etmek için seferber oldu. Sonunda sesimiz bir yerlere gitti. Olayların detayları Hürriyet’e göre şu şekilde:

Kütahya merkeze bağlı Akoluk köyünde yaşayan Ahmet Girkin (33), ailesine ait 8 ineği otlatmak için Kızıleğrek mevkisindeki meraya götürdü. Girkin, bir süre sonra inekleri merada bırakıp yakındaki nohut tarlasına gitti. Aniden başlayan şiddetli yağış sırasında yıldırım düştüğünü fark eden Ahmet Girkin, döndüğünde büyükbaş hayvanlardan 5’inin telef olduğunu gördü.
1

Olayı haber alıp meraya gelen baba Hüseyin (66) ve anne Fatma Girkin (62) ise gördükleri manzara karşısına fenalık geçirdi. Yaşlı kadın ve eşi, ölen ineklerine sarılarak gözyaşı döktü.
inek2

Ahmet Girkin, yağış sırasında ağaç altında bekleyen ineklerin yıldırım isabet etmesi sonucu telef olduğunu söyledi. Girkin, “Ben köyde çiftçilikle ve hayvancılıkla geçimimi sağlayan biriyim. Tüm sermayem bu ineklerdi. Başka gelir kaynağım yok. Bu ineklerin sütlerini satarak geçimimi sağlıyorum. Devletimizin yardımlarını bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Fatma Girkin de telef olan hayvanlarından başka hiçbir gelirlerinin olmadığını söyledi. Girkin, “Yıllar önce bir ineğimiz vardı. Bu inekler ondan çoğaldı ve 8 ineğimiz oldu. Şimdi 5’i telef oldu. Bazılarının karnında buzağı da vardı. Biz bundan sonra ne yaparız bilmiyorum. Her şeyimiz bu ineklerdi. Bu hayvanlar benim evladım gibiydi. Bize oğlumuz bakıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.” dedi.

inekhaber3

SOSYAL MEDYADA BİNLERCE KİŞİNİN YARDIM İÇİN SEFERBER OLDUĞU YAŞLI ÇİFTE KÜTAHYA VALİLİĞİ GEREKLİ YARDIMIN AKTARILACAĞINI DUYURDU.

Hepinize sonsuz teşekkürler!