in

Gizli Yerlerde Bırakılmış USB’ler Gizli Bir Bilgi Ağı İçeriyor

562020_v1

Dead dropping” olarak adlandırılan mesaj ve çeşitli dokümanların değiş-tokuş edildiği gizli yerlere, teknoloji meraklısı hipsterlar, rasgele insanların rastlayıp araştırması için, duvarlar ve köprüler gibi kamusal alanlara USB bağlantı noktalarını yapıştırarak bırakıyor.

561999_v1

Birçok insana göre ki bizce de öyle, laptopunuzu alıp, yolda bulduğunuz rasgele bir usb’ye bağlama düşüncesi korkunç bir fikir gibi geliyor. Fakat zamanını bu noktaları bulmak ile harcayan kişiler için bu harika bir fikir.

deaddrops

Fikrin sahibi, modern bilgisayar teknolojisi ile sanatı birleştiren deneysel teknoloji ajansı EYEBEAM’den Aram Bartholl. Bartholl, hassas bilgileri gözden gizleyen casusluk tekniğini barındıran Soğuk Savaş döneminden esinlenmiş.

Fakat, bu fikir küresel bir yayılmaya gittiğinden, paylaşılan bilgiler sevimli kedi videolarından, gerçekten üzücü bir şey de olsa kötü yönde yapılan paylaşımlar gibi birçok bilgiyi barındırıyor.

562001_v1

Drop ur files here: Dosyalarını buraya bırak

Bildiğimiz kadarı ile, proje boyunca hiçbir virüs yayılmadı, ama projedeki kötü yönlü manifestolar ve zararlı madde tarifleri nedeni ile proje polisin de dikkatini çekti.

Zararsız bir şey yapılmak istenirken bu yöne çekilmesi durumun gerçekten üzücü…