Kalk Gidelim Dedirtecek En İyi 9 Gezgin Filmi

Bu yazımızda sizin için kendimce en iyi olduğunu düşündüğüm 9 filmi derledim. Filmdeki karakterlerden kimisi şartlar gereği yola çıkmak zorunda kalmış, kimisi yola çıktıktan sonra şartlara uymak zorunda kalmış, kimisi ise tamamen kendi keyfine göre hareket etmiş karakterler. Hikayeleri birbirine benziyor gibi gelebilir, ama aslında çok farklı. ‘Yolda olmak’ deyimini araç olarak değil, amaç olarak kullanmış kişiler. Konuyla ilgili çok film var fakat bu filmler diğerlerinden keskin bir çizgiyle ayrılıyor.

Hem lafı uzatmadan hem de spoiler vermeden filmleri biraz tanıtalım ve interRail Türkiye’ye selam çakıp sloganımızla başlayalım: ”Yol açık, yola çık!”

 

 1. Into The Wild / Özgürlük Yolu 

into_the_wild-MOVIE

Gerçek bir hikayeden derlenen bu filmde, Christopher McCandless (takma adıyla Alexander Supertramp) üniversiteden mezun olduktan sonra iş, aile ve sorumlulukları geride bırakıp biriktirdiği bütün parasını yakıyor ve Alaska’ya doğru uzun bir yola çıkıyor. McCandless, yolculuğu süresince birçok macera ve farklı insanla karşılaşıyor. İnsanın doğaya adaptasyon süresince başından geçen olayların anlatıldığı bu başyapıt, evet kabul ediyorum, finalinde ben de dahil çoğu kişiyi ağlatmıştır.

 

 2. The Way / Yol

3. Wild / Yaban

Cheryl son zamanlarda yaşadığı sorunlu hayat nedeniyle, kendi içsel dünyasını keşfetmek, yaptığı yanlışları anlamak ve hayatını daha yaşanılır kılmak adına 1,100 millik solo bir yürüyüşe çıkmaya karar verir. Zaman zaman geçmişin karabasanları, zaman zaman o an yaşadığı içsel çatışma ve karşılaştığı engebeler, bu yolculuğa neden çıktığını anımsatır. Cheryl hayatının bu zorlu geçidini aşmak için oldukça kararlıdır.

yorum: http://unutulmazfilmler.co/
 4. 127 Hours / 127 Saat

127 saat

Yine gerçek bir hikayeden alıntılanan bu film, başlangıçta dediğim gibi kendi isteğiyle yola çıkan ama sonrasında hayatta kalmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Daha fazla bilgi vermek isterdim ama spoiler vermekten korkuyorum açıkçası 🙂 Gerçekten sürükleyici bir film.

 

 5. The Way Back / Özgürlük Yolu

 

6. Eat Pray Love / Ye Dua Et Sev


Elizabeth acılı bir boşanma süreci yaşamıştır. O güne kadar hep mutlu olduğunu düşünen Elizabeth, boşandıktan sonra dağılmış, kafası karışmış ve umutsuzluğa sürüklenmiştir. Kendini yeniden bulmak ve iyi hissetmek isteyen Elizabeth, yola çıkmaya karar verir. Bu yol İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan bir dünya seyahatine dönüşecektir. h/t

 

7. Barcelona, Barcelona

İki genç Amerikalı, İspanya’da bir yaz geçirirler ve gösterişli bir sanatçı ve onun güzel fakat dengesiz eski eşi ile tanışırlar. Vicky evlenmek üzere olan muhafazakar bir kadındır. Cristina ise cinsel serüvenlere açık özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında doğan aşk ilişkisi çok farklı sonuçlar doğuracaktır.

 8. Seven Years In Tibet / Tibet’te Yedi Yıl

tibet 7 yıl

Uzak Doğu kültürüne benim gibi ilgisizseniz veya merak etmiyorsanız, bu film bakış açınızı değiştirebilir. Film gidişat olarak güzel ama bende diğerlerinden farklı olarak öğretici bir tesir de bıraktı. Yine gerçek kişiliklerin olduğu film izlemeye değer. Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer 2. Dünya Savaşı esnasında ülkesinden ayrılarak Himalayalar’a gider. Orada tutuklanmasından sonra verdiği yaşam savaşının gidişatını izlemek de size kalmış 🙂

 

 9. Im Juli / Temmuz’da

juli

Daniel stajyer bir öğretmendir. Juli is ona aşık bir genç kızdır. Bir yüzük ile Hamburg’da başlayan hikayeleri İstanbul’a kadar uzanan bu iki çılgın hem yolda daha çok kaynaşır hem de Daniel’in kendini bulmasını sağlar. Kesinlikle izlenmesi gereken bir gezgin filmi olan Temmuz’da ayrıca Fatih Akın imzalı.