in

Gerçek Dünyanın Tony Stark’ı Elon Musk’ın Bilinmeyen 11 Özelliği

Son dönemde giriştiği Mars kolonisi çalışmaları ile tekrar gündeme gelen SpaceX ve Tesla Motors‘un kurucusu Elon Musk‘ın bu yönlerini artık bilmeyen yok gibi. Fakat ya bilinmeyen yönleri?

28 Mayıs 1971 doğumlu olan Güney Afrika asıl mucit, Gerçek Dünyanın Tony Stark’ı Elon Musk’un Bilinmeyen 11 Özelliği;

1# İlk tasarımı 12 yaşındayken yaptığı bir oyundu

Yazılımı ve kodlamayı tek başına öğrenen Elon Musk, 12 yaşındayken Blastar adlı bir oyun tasarladı. Oyunu 500 dolara satan Musk, Blastar için “çok iddialı bir oyun olmasa da aslında Flappy Bird’den iyiydi” açıklamasını yapmıştı.

2# Çocukken sağır olduğu düşünüldü

Çocukken sürekli olarak uzaklara dalan ve ailesinin konuşmalarına tepki vermeyen Elon ailesi tarafından sağır zannedildi. Ancak yapılan kontroller Elon’ın sağır olmadığını, sadece hayaller dünyasına daldığını ortaya koydu.

3# Okulda zorbalık yaşadı.

Farklı bir çocuk olan Elon arkadaş edinmekte zorlandı ve okul hayatı boyunca kendinden büyük olan çocuklar tarafından zorbalığa maruz bırakıldı. Bu dönemde burnu ve birkaç kemiği de kırıldı.

4# Kolej partileri düzenleyerek okul parasını çıkardı.

Okul parasını çıkarmak için 5 dolar giriş ücretli ev partileri düzenleyen Musk, bu girişinde çok başarılı oldu. İçki içmeyip nakit akışını kontrol ederek, veresiyenin önüne geçen Musk, birkaç partide kapıya annesine dikerek para toplattı.

5# Okulu bıraktıktan 4 yıl sonra milyoner oldu

1995 yılında Musk Stanford Üniversitesi’ne fizik okumak için kayıt olan Musk, iki gün sonra okulu bırakıp Zip2 şirketini kurarak internet sektörüne giriş yaptı. Bu şirketi 4 yıl sonra 1999 yılında Compaq’a 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar karşılığında sattı.

6# Gerçek bir Iron Man fanatiği

Çizgi roman karakteri Iron Man hastası olan Elon Musk, Iron Man 2 filminde küçük bir rol dahi aldı. Robert Downey Jr’ın Tony Stark karakteri için Elon Musk’tan ilham aldığı da söylenmektedir.

7# İflasın eşiğinden döndü

İlk eşinden ayrıldıktan sonra büyük bir borçla kurduğu Tesla sonrası büyük bir nakit problemi yaşayan şirketin tüm hisselerini borsaya koydu. Sonuç olarak Tesla 33,4 milyar dolarlık bir şirket haline dönüştü, Musk’ın kişisel serveti ise 12,7 milyar dolara ulaştı.

8# Bond arabası satın aldı


2013 yılındaki bir açık arttırmaya katılan Musk, James Bond filmi için özel olarak tasarlanmış bir Lotus Esprit’i tam 866,000 dolara satın aldı.

9# The Big Bang Theory dizisinde rol aldı

https://www.youtube.com/watch?v=OMg-NQwgK3Y
Kasım 2015’de The Big Bang Theory dizisine konuk olarak katılan Musk burada şükran günü evsizlere yemek dağıtan bir gönüllü olarak kendisini canlandırdı.

10# Tam 5 çocuğu var

İlk eşi ustine Wilson’dan 5 erkek çocuğu olan Musk’ın çocukları ikiz ve üçüz kardeşlerden oluşuyor. Çiftin 2002’de doğan çocukları ise 10 aylıkken hayatını kaybetti.

11# Saç ektirdi


Stresli bir yaşam süren Elon Musk’ın bu nedenle saçları döküldü ve Musk çareyi saç ektirmekte buldu.