Farklı Kültürlerde Varlığına İnanılan 21 Efsanevi Yaratık

Her kültürde ve mitolojide insanlara korku salan, onlara zarar veren çeşitli yaratıklar bulunmaktadır. Bu yaratıklardan en korkunçlarını ve en bilinenlerini sizler için bir araya getirdik.

İşte Çeşitli Halk Kültürlerinde Varlığına İnanılan 21 Efsanevi Yaratık;

1# Bubak

Çek kültürüne ait olan Bubak, korkuluğa benzeyen ve öldürdüğün ruhlardan oluşturduğu bir kostüm giyen mitolojij bir canavardır. Bubak’ın arabasını kara kediler çekmektedir.

2# Pixiu

Çin kültüründe yer alan efsanevi yaratık aslan başlı bir ejderhadır. Çin’deki birçok evde bu canavarın figürü bulunmaktadır.

3# Menehuneler

Hawaii’de yaşadığına inanılan cüce bir ırk olan Menehuneler’in varlığına olan inanç Avrupalılar’ın adada bulduğu ufak ve geniş tapınaklar sonrası artmıştır.

4# Soucouyant

Karayipler’de yaşayan bir vampir türü olan Soucouyant, erkekleri kendine aşık eden güzel bir kadın formuna sahiptir.

5# Kraken

Aslan İskandinav mitolojisine ait olan dev ahtopot Kraken, Yunan mitolojisinde de karşımıza çıkmaktadır. Kraken denizcilerin korkulu rüyasıdır.

6# Lamassu

Mezapotamya efsanelerinde yer alan Lamassu; insan başlı, boğa vücutlu, kartal kanatlı bir yaratıktır.

7# Griffin

Kartal kanatlı, kartal başlı ve aslan vücutlu olan Griffin’e Avrupa, Mısır ve Fars mitolojisinde rastlanmaktadır.

8# Draugr

İskandinav efsanelerinde büyük yer tutan Draug, insanların rüyalarına girebilmekte ve karşılaştığı insanın derisini diri diri yüzüp, yiyebilmektedir.

9# Gulyabani

Arap-Türk-Fars kültürünün önemli bir parçası olan Gulyabani; mezarlıklarda gezip, insan etiyle beslenen ölümsüz bir varlıktır.

10# Broxa

Yarasa benzeri bir varlık olan Broxa; küçükbaş hayvanlara, zaman zaman da insanlara saldıran İbrani mitolojisine ait bir yaratıktır.

11# Minatör

Minos Labirenti’nin bekçisi olan bağa başlı ve insan vücutlu bir yaratık olan Minatör, Theseus tarafından öldürülmüştür. Theseus’a Minos kızı Ariadne yardım etmiştir.

12# Baba Yaga


Doğu Avrupa mitolojisinde bulunan ve istediği şekle bürünebilen bir cadıdır.

13# Jorogumo

“Fahişe Örümcek” anlamına gelen Jorogumo; Japon kültüründe güzel kadın kılığına girerek erkekleri etkileyen, ardındansa örümceğe dönüşerek bu erkekleri yiyen bir canavardır.

14# Dullahan

İrlanda mitolojisinde Başsız Süvari olarak da bilinen Dullahan’ın kesilen başını arayan eski bir asker olduğuna inanılır. Dullahan bu arayıştı önüne çıkan herkesi öldürmektedir.

15# Wendigo

Amerikan yerlilerince varlığına inanılan Wendigo, insan eti yiyen bir canavardır.

16# Kodama

Japon kültürüne ait sevimli ve barış dolu ruhlar olan Kodamalar’ı öldürmek kişinin ömür boyu lanetlenmesine yol açar.

17# Cerberus

Yunan mitolojisinde Hades’in üç başlı köpeği olan Cerberus, yeraltı dünyasının bekçi köpeğidir.

18# Korrigan

İngiliz ve Fransız kültüründe yer alan Korrigan, insanları hipnotize edip çocuklarını kaçırmaktadır.

19# Kappa

Japonların varlığına inandığı bir su canavarı olan Kappa için devlet göle yakın piknik alanlarına tabela dahi koymuştur.

20# Talos

Yunan mitolojisine ait olan Talos, tanrılar tarafından lanetlenerek bronza dönüştürülmüş bir varlıktır. Talos yaşadığı adayı korumakla görevlidir.

21# Tarasque

Orta Çağ döneminde Fransa’ya musallat olan aslan başlı bir kaplumbağa olan Tarasque, Hristiyan bir aziz tarafından etkisiz hale getirildikten sonra halka taşlatılmıştır.