in

Et Yemeyi Bıraktığınızda Oluşan 8 İnanılmaz Durum

İnsan neden vejeteryan olmak ister?

Tabi eti son derece lezzetli olarak bize sunan reklamların birazına bile maruz kalınınca bu gerçekten de anlamsız bir soru değil.

Aslında, vejeteryanlar bütün eğlenceyi kaçıran insanlar grubuna dahil ediliyor. Ama bu gerçekten de doğru mu? Sonuçta bu sizin eğlence tanımınıza göre değişir. Uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamayı eğlenceli buluyor musunuz? Peki bunun etrafınızdaki dünyaya pozitif bir etki yarattığını görüyor musunuz?

Eğer öyle ise, vejeteryan diyeti denenmesi gereken bir yol olabilir.

Size bu konuyu ayrıntıları ile sunmaya çalıştık.

Vejeteryan Olduğunuzda Olacak 8 Olay

#1 Doğayı Koruyacaksınız

shutterstock_281995004

Smithsonian araştırmacılarına göre, milyarlarca çiftlik hayvanına yer açmak için her bir dakikada, yedi adet futbol sahası değerinde vahşi doğa alanları yerle bir edilmekte. Ki bu hayvanların çoğuna, ilaç sektörü tarafından kötü davranılmakta ve kesilen birçok hayvanın tüketilmemesinden dolayı hayvanlar telef olmakta. Bu nedenden dolayı, uzmanlar 2048 yılında, aşırı balık avlanmasının nedeni olarak, okyanuslarımızda balıkların tükeneceğini söylüyorlar. Bu ise deniz yaşamı ve balık bazlı birçok ekosistem üzerinde büyük bir etki yapacaktır.

Bunun nedeni ise malesef et sevgimizden…

#2 Tip 2 Diyabet Riskiniz Azalır

type2diabetes

Amerika’daki insanların %40’ı prediyabetiktir. Amerika ayrıca en çok et tüketen ülke sıralamasında ikinci sıradadır.

Tesadüf değil yani.

Birçok araştırma, et tüketiminin tip 2 diyabetini ikiye katladığını ortaya koymaktadır. Vejeteryan diyeti ise, kilo ve kolestrol de dahil olmak üzere diyabet için birçok faktörü kontrol etmede yardımcı olur.

#3 Doğru Tip Protein Alacaksınız

shutterstock_335040248

Birçok insanın vejeteryanlık ile ilgili sorunu ise az protein alma korkusudur. Ki evet bunun olabilirliği vardır. Ama fazla et tüketimi ise bu durumun tam tersine yol açar; aşırı protein yüklenmesi. Bu da iyi  bir şey değildir.

Aşırı protein, kalp hastalıkları ve kanser de dahil olmak üzere bir dizi soruna yol açan yağlara dönüşür. Çözüm mü? Vejeteryan olabilirsiniz ama bunu doğru yoldan yapmalısınız. Çok sayıda yulaf ezmesi, fasulye ve badem gibi şeyler tüketin. Aldığınız tüm proteinler toplam kalori alımınızın %10 miktarında olmalı.

#4 Inflamasyonu Azaltırsınız

inflammation

Aşırı et tüketimi vücudunuzda inflamasyona neden olur. Bu ise kalp krizine, felce ve kireçlenmeye neden olur.

Düzgün bir vejeteryan diyeti ise, vücuttaki C-reaktif protein değerlerini azaltarak, inflamasyonu düşürür.

#5 Kötü Kolestrol Değerlerinizi Azaltırsınız

shutterstock_335916848

İşlenmiş etler (hot dog, burger, vs) bir ton doymuş yağ içerir. Aşırı derece doymuş yağ tüketmek, LDL kolestrol değerlerinizde ani artışa neden olur. Bu da kalp hastalıklarının başında gelen büyük bir tehlikedir.

Araştırmalar, vejeteryan diyetine geçmenin LDL kolestrol değerlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde düşürdüğünü ortaya koyar.

#6 Mideniz Size Minnettar Kalacaktır

gut-makeover-plan-large_trans++nkIuQqYGMUlBkrCqNdd6Aq3wmogHrNn-p4Sx76CAOts

Midenizde ikinci bir beynin olduğunu biliyor muydunuz? Mideniz gerçekten de ruh halinizi bile etkileyen inanılmaz bir nöron ağı içerir. Fazla et ve süt tüketimi, kendi sağlığına tehdit oluşturan mikropların alımı ile midenizde aniden büyük bir değişime neden olur. Bu ise sizi berbat hissettirecek olan inflamasyon ve bağırsak hastalıklarına yol açar.

Bunu keşfeden Harvard’daki bilimadamlarına göre, bitki bazlı bir diyete geçmek mideyi düzene sokuyor.

#7 Daha Uzun Yaşarsınız

shutterstock_292066478

İyi bir vejeteryan diyetinin sağlığı iyi yönden etkileyen birçok faktöründen dolayı, düzenli et tüketen bir insana göre ölüm riski %12 daha azdır. Bu ise 6 ila 9 yıla denk gelmekte.

Büyük bir şey değil mi sizce de?

#8 DNA’nızı İyi Yönde Değiştirebilirsiniz

3d render of a DNA spirals

Araştırmacılar, vejeteryan diyetinin, kanser hücrelerinde önemli bir düşüşe sebebiyet verdiğini bulmuştur. Vejeteryan diyeti aynı zamanda, yaşlandıkça kısalan DNA kromozomlarının sonundaki telomerleri de uzatır.

Vejeteryan olmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? O zaman biraz ağırdan alın. Ani bir politika değişikliği yapmanıza gerek yok. Bu yazıda önereceğimiz üzere, et tüketimini haftada bire veya ikiye düşürün. Bunu yaparken de aldığınız etlerin organik ve hormonsuz olmasına dikkat edin. Düşük et tüketimi bile sağlığınız üzerinde inanılmaz etkilere yol açacaktır!