in

En Mutlu Günü Düğün Fotoğrafları Yüzünden Heder Olan Çift

Ekşisözlük’te açılan düğün fotoğrafçılığı başlığı sosyal medyanın gündemine oturdu. Sözlükte bir kullanıcı, arkadaşının, düğün fotoğraflarını çeken fotoğrafçıya yönelik tepkisini gündeme taşıdı.

‘Bu kişi ile bir günlük fotoğraf çekimi için anlaştık. Kendisi ile anlaşmamız Yıldız Parkı’nda çekim yapılması içindi. Kuaför çekimi için öncesinde Büyükçekmece’ye gelmesi gerekiyordu. Anlaştığımız saatten geç bir saatte eşi olduğunu sandığım bir beyefendi ile birlikte gelip kuaförde bir kaç poz aldıktan sonra çekime çıkınca bizi ararsınız diyip gittiler. Kuaförden çıktığımızda gelip Yıldız Parkı’nın OHAL’den dolayı kapalı olduğunu söylediler. Biz o zaman Beylerbeyi’nde veya Atatürk Arberatum’unda çekim yapmak istediğimizi söylediğimizde kendisi bu civarlarda çok iyi bir yer olduğunu söyleyerek ve çok ısrar ederek bizi sahilde çöp dolu, etrafında metruk binaların olduğu boş bir arsaya götürdü.’
dugunfoto

‘Çevredeki metruk binalara girip çıkan şahıslar yüzünden kendimizi öyle bir günde hiç güvende hissetmemizin yanı sıra etrafın çöp dolu olduğunu gördük. Fotoğrafçı hanım fotoğrafta çöplerin çıkmayacağını iddia ederek ısrarını sürdürdü. Biz de kendisine güvenerek çekimlere devam ettik. bize gelen fotoğrafların bir kısmını paylaşıyorum.’

dugun2

‘Etraftaki yıkık binalar, çöpler, verdirdiği pozlar sonucunda çok amatör fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğrafları bize ilettiğinde kendisini tüm iyi niyetimizle arayıp çekimden memnun kalmadığımızı ve kendisinin ısrarı sonucu onun belirttiği konumda çekim yaptığımız için bu durumun onun sorumluluğunda olduğunu bildirdik. Çözüm önerisi olarak onun belirlediği bir günde çekimi tekrar etmek istediğimizi bildirdik. Kendisi bizim varoş insanlar olduğumuzu o yüzden fotoğraftan anlamadığımızı en iyi fotoğrafçıların tarlada fotoğraf çektiğini ve bizim kendisini enayi yerine koymaya çalıştığımızı söyleyerek teklifimizi reddetti.
dugun3

(….) Arkadaşımın düğün fotoğrafını çeken fotoğrafçıya minnettarlığımızı göstermek için bizim varoş olduğumuzdan değerini anlayamadığımız fotoğraflarını sizin de beğeninize sunmaya karar verdik.’ (Fotoğrafta arkadaki çöpler görülüyor.)
dugun4

FOTOĞRAFÇI DA CEVAP VERMİŞ
dugun5
‘Hayatım boyu kimseye varoş kelimesini kullanmadığım ve beni hiç dinlemeden bile varoş dedin diye yalan bir haberle heryerde yayınlayıp sizinde inandığınız fotoğrafçıyım ben.
14 ağustos 2016 günü, hikaye paketini (kuaför & dış mekan & gelin alma) tercih eden çiftim sabah 8.30 da kuaföründe (Beylikdüzü ) başladım çekime .
Saat 11.00’de gelinin hazırlığı bitti fakat çekimde yanında gelecek olan damadın kızkardeşleri hazır olmadığından gelinde onlarla beraber kuaförde bekleyecekti , ben bu süre zarfında havanın çok güneşli olduğu ve Yıldız Parkı (OHAL’den ötürü) kapalı olduğu için, vaktimiz olduğundan (kardeşlerin hazırlığını bekliyoruz bu ara) Beylikdüzü’n de saat 16.00 da tarla çekimi ve deniz kenarı çekimi yapmayı teklif ettim .
Örnek fotoğraflar gösterdim kabul ettiler, saat 15.30 da buluştuk ve önce tarla çekimini sonrasında deniz kenarı çekimi yapıp (Bu arada çekim arasında çekilen kareleri aralıklı olarak tüm çiftlerim bilir motive olsunlar diye gösteririm, kardeşleri gelin & damat, ‘Harika çok güzel’ kelimeleri havada uçuşuyor ) , gelin alma çekimi için beraber çiftin evine gittik.
dugun6

Gelin alma çekimi tamamlandı, çift evden çıkarken apartman girişinde damadın annesi tarafından ” Yeter artık fotoğraf çekmeyi bırakın” diye azarı yedim. Bırakmadım tabii çekimi , duymazlıktan gelip devam ettim ve son karelerimi alıp, el sıkışıp ayrıldık …

Balayında iken bana mesaj attılar:

– “Esra hanım lütfen Instagram sayfanızda bizi de paylaşın” diye …
– “Edibe’ciğim sen aslında tesettürlüymüşsün, bu yüzden size sormadan fotoğraf paylaşmak istemedim” , “Çok yoğunum fotoğrafları işleyip en yakın zamanda size göndereceğim” dedim. Ve ben Instagramda çiftin fotoğrafını yayınlamadım.

Şimdi benim hatalarım;

** Eğitim verdiğim asistanımın çektiği fotoğrafları ham hali ile teslim ettiğimden ve çifte bunu özellikle belirtip, beğendikleriniz arasından dekupe edileceğini söylediğim halde mi hatalıyım? (Yayınlananlardan bir tanesi manipüle edilmiştir)
** “Esra Hanım, fotoğrafların hiç birini silmeyin hepsini isteriz” dedikleri için, mekana girer girmez ışık denemesi yaptığımız yerden çekilen fotoğrafları bile teslim ettiğim için.
** Ağustos sıcağında saat 12.00’de ışığında fotoğraf çekmeyip “Zaten zamanımız var bekleyelim” dediğim için .
** Sırf Yıldız Korusu kapalı Emirgan’a gitmeyelim tarla ve sahil çekimi yapalım dediğim için, meğer fotoğrafları gösterdiğimde o gülücekler sahteymiş .
** Instagram’da fotoğraflarını paylaşmadığım için. ( tesettürlü olup o gün açık gelin başı yaptıran gelinler sonrasında fotoğrafı kaldırttığından, bunu iş prensibi haline getirdim ve paylaşım yapmıyorum)
** Gelinin eyelıner’ını eğri çekmişlerdi, düzelttiğim için.
** Kovulmaktan beter olduğum halde hala işimi yarım bırakmayıp devam ettiğim için.
** Gelin tarafından balayı dönüşü aranıp ” kayınvalidem adına ben özür dilerim, kendisi o gün gergindi, dediğinde önemli değil olabiliyor böyle durumlar diyip uzatmadığım için.
** Balayı dönüşü DVD teslimi sonrası mekanı beğenmediklerinde, Eylül ayında çok yoğunum, Ekim’in ilk haftası tekrar 2 saatlik çekim yapalım dediğim için. (Ek ücret almadan )

dugun
** Tüm günümü harcadığım halde, tekrar çekim alternatifi sunduğumda , paranın tamamını iade etmem gerektiğini söyleyip , bin bir türlü tehditlerle farklı telefonlardan ” çekimdeyim sizi arayacağım ” dememe rağmen sürekli arayan numaraları engellediğim için. (O gün başka bir çiftimi güldürmem gerekiyordu , bugün bu üzgün durumu yaşayıp sonrasında güldürdüğüm gibi) .

Hatalıyım ,

Çünkü, ben geline ne olur terlik giy diye yalvardım,
Çünkü ,ben damada ne olur şu çöplerin arasında “Işık denemesi yapıcam sonra sen bunları aleyhime kullanır rezil edersin” diye dil döktüm ,
Çünkü, ben onları Emirgan, Yıldız Parkı, Bebek, Ortaköy, Üsküdar da 10 bin kare çekip üzerine birde para iadesi yapmadım . ( bugün para iadesi yaptım.)

Ve Ekşisözlük’te zaman ayırıp iyi kötü yorum yazan insanların yorumları kaale alınmayıp gündeme oturan bu konu ödeme sonrası kaldırıldı. Çünkü asıl mesele tüm gün emek edip fotoğraf çekmeme rağmen para iadesi yapmıyor olmamdı. Özür dilemek insanı asla alçaltmaz ama ben özür dilemedim , özür dilemeyeceğim. dilemiyorum’

Haber kaynak: Ekşisözlük, Hürriyet.com.tr