Gündem Haberleri

Eğitim Bakanı Evrime Karşı: Maymunun insana dönüştüğünü kim görmüş?

Hindistan’da yüksek eğitimden sorumlu devlet bakanı Satyapal Singh, evrim teorisini reddetmesini ”Maymunun insana dönüştüğünü gördüğünden söz eden kimse yok” diye açıkladı.

Hindu milliyetçisi Başbakan Narendra Modi tarafından eylülde yüksek eğitimden sorumlu devlet bakanı atanmış olan Satyapal Singh, Charles Darwin’in evrim teorisinin bilimsel açıdan yanlış ve ‘mit’ten ibaret olduğunu öne sürerken bilim derslerinden evrim teorisinin kaldırılmasını savundu.

‘ATALARIMIZ GÖRMEMİŞ, MASALLARDA DA YOK’
Singh, bu görüşünü şöyle gerekçelendirdi: ”Atalarımız bir maymunun bir insana dönüştüğünü gördüklerinden hiçbir yerde söz etmiyor. Okuduğumuz hiçbir kitapta ya da ninelerimizin, dedelerimizin bize anlattığı masallarda da böyle bir şey geçmiyor.”

‘BİLİM ADAMI OLARAK SÖYLÜYORUM, TÜM DÜNYA KARŞI’

Bir TV programında konuşan Singh, ”Darwin’in evrim teorisine tüm dünyada karşı çıkılıyor. Darwinizm bir mittir” iddiasında bulunarak ekledi: ”Ben bir temeli olmadan açıklama yapmam. Ben bir bilim insanıyım. Delhi Üniversitesi’nde kimya doktoromu tamamlamadım.” Diğer yandan insanlığın tüm sorularına Hinduizmin kutal metinleri Vedalarda yanıt bulunabileceğini savundu.

ÇEYREK ASIRLIK POLİS

1980’lerde polis teşkilatına giren ve 2012-2014 arası Mumbai Emniyet Müdürü olan Singh’in açıklamaları, Hindu milliyetçilerinin desteğini alırken dünya çapında yazılım ve teknoloji sektörüyle meşhur ülkede bilim aleminin tepkisini çekti.

‘MÜFREDATI DEĞİŞTİREBİLİR’

The Wire sitesi ”Singh’in açıklamaları tehlikeli, çünkü okullarda müfredatı ve okutulan kitapların içeriğini değiştirme yetkisine sahip” uyarısında bulunurken Hindistan Bilim Enstitüsü’nde ekoloji ve evrim bilimleri profesörü Raghavendra Gadagkar ”Bilim alemi, bilim insanları üzarinden siyasi kutuplaşma yaratmaya çalışıyor. Bu tehlikeye karşı gardımızı almamız lazım” dedi.

BİLİM İNSANLARINDAN BAKANA MEKTUP

Yüzlerce bilim insanı yüksek eğitimden sorumlu devlet bakanına gönderilmek üzere bir açık mektuba imza koydu. Singh’in Hindistan’da eleştirel eğitim, bilimsel düşünce ve araştırma çabalarına zarar verdiği uyarısı yapan mektupta şöyle denildi: ”Bilim dünyasının evrim ilkesini reddettiğini söylemek olgusal olarak yanlıştır. Tam tersine her yeni keşif, Darwin’in kuramını destekleyen yeni kanıtlar sunmaktadır. İnsan ile maymun ve büyük maymunların ortak bir atası olduğu olgusuna inkar edilemeyecek nitelikte ziyadesiyle bilimsel kanıt vardır.”

SputnikTR

Oy ver

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükselişe Geçenler

To Top

Merhaba!

Forgot password?

Hesabın yok mu, hemen açalım! ÜYE OL

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…