in

ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Dünyanın Yarısı İnternet Kullanıyor

We Are Social ve Hootsuite’in geleneksel olarak hazırladığı küresel dijital raporu “Dijital 2017” açıklandı. Meğer telefonunu elinden düşüremeyen sadece bizler değilmişiz. İşte 2017’de rakamlarla sosyal medya kullanıcılarının ve mobil kullanımının durumu:

Dünya’nın Sadece Yarısı İnternet Kullanıyor

Kulağa biraz azmış gibi geliyor öyle değil mi? Fakat tüm dünya nüfusunun yaklaşık olarak 7.4 milyar olduğunu düşünürsek 3.7 milyar kullanıcı sayısı hiç de düşük değil. Ayırıca rapora göre dünyada 4.9 milyar cep telefonu kullanıcısı var ve aktif olarak sosyal medya kullananların sayısı ise 2.7 milyar.

Sosyal Medya Kullanımı Giderek Artıyor

Önlenemez bir şekilde artıyor desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü son bir yılda sosyal medya kullanıcılarının sayısı 482 milyon kişi artmış. Üstelik sosyal medyayı cep telefonlarından takip edenlerinde sayısında %30‘luk bir artış gözlemlenmiş. Şaşırtıcı olanı mobil üzerinden sosyal medyaya erişimde 2.593.342 yeni kullanıcı sayısıyla Küba’nın ciddi bir fark yaratması. 2016 yılında Google’la yaptıkları anlaşma sayesinde Google ürünlerine 10 kat daha hızlı erişim sağlanmasına çalışan Küba, ada halkını gerçekten de internetle buluşturmayı başarmış görünüyor.

Akıllı Telefon Çağı

Tüm dünyada internete bağlanabilen cihaz sayısı yaklaşık olarak 8 milyarken, bu cihazların 4.4 milyarını akıllı telefonlar oluşturuyor.

Mobilden internete bağlanma o kadar yaygınlaşmış durumdaki  yapılan her iki internet bağlantısından biri cep telefonundan gerçekleşiyor. Yani internet denilince aklımıza cep telefonu gelmesi oldukça doğal.

Nüfusuna göre oranlandığında internete mobille en çok bağlanan ülke Amerika Birleşik Devletleri. Oran %200! Türkiye bu kriterde oldukça geride, oran %89.

Rapor gösteriyor ki sosyal medya ve mobil kullanım dalgası giderek güçlenerek devam ediyor. Eğer hayatımızda ciddi bir değişiklik olmazsa bu yıl da telefonlarımızı elimizden düşürmeyeceğiz.