in

Down Sendromlu Koray İçin Temsili Düğün Yapan Güzel İnsanlar

koray down sendrom dugun1

Hatay’ın Arsuz İlçesi’nde Down sendromlu 20 yaşındaki Koray Aşkar’ın evlenme hayali, ailesi tarafından düzenlenen temsili düğün töreniyle gerçekleşti. Törende Aşkar’ın eğitim gördüğü okulun sahibi Nesli Özdemir de gelin oldu.

Arsuz’da Özel Eğitim Merkezi’nde eğitim gören Koray Aşkar’ın annesi İlkay Aşkar, oğlunun evlilik hayalini gerçekleştirmek için temsili bir düğün töreni düzenlemeye karar verdi. Normal bir düğün gibi gerekli hazırlıkları yapan anne Aşkar, Koray’ın eğitim gördüğü okulun sahibi evli Nesli Özdemir’den de gelin olmasını istedi.

koray down sendrom dugun3

Doğum Gününde Düğün

Koray Aşkar’ın doğum günü olan 28 Ağustos’ta bir otelde düğün töreni düzenlendi. Otele süslenmiş gelin arabasıyla gelen damat Koray Aşkar ile gelin Nesli Özdemir, salona alkışlar arasında girdi. Aşkar ve Özdemir daha sonra düğünün ilk dansını yaptı.

Emekli Albay Özer Yüksel’in Koray için yazdığı şiiri okumasının ardından nikah törenine geçildi. Normal bir düğünde olması gereken her şeyin en ince detayına kadar düşünüldüğü törende Koray Aşkar, hayalinin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşadı.
koray down sendrom dugun2

“Bu çocuklar topluma kazandırılmalı”

Düğün pastasının kesilip takıların takıldığı törende gelin ve damat, davetlilerle birlikte oyunlar oynayıp halaylar çekerek doyasıya eğlendi. Okulunda eğitim görenlerden Koray Aşkar’ın mutlu olması için gelinlik giyen Nesli Özdemir, düğünde herkesin katkısı olduğunu belirterek, “Ailesi başta olmak üzere Koray çok mutlu oldu. Bu çocukları toplumla kaynaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu temsili düğün töreni ile de bir farkındalık yarattığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

koray down sendrom dugun4

Kaynak: Hürriyet